SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 5

YAĞMURLU HAVALARDA YAPILAN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNDE NE GİYMELİYİZ?

Hangi hava şartları altında doğa yürüyüşü yapıyor olursanız olun , eski bir İskandinav deyişi olduğu söylenen “Kötü hava diye bir şey yoktur , sadece havaya uygun olmayan kıyafet (seçimi) vardır” cümlesini unutmamalısınız.
Yağmurlu havalarda yapılan doğa yürüyüşlerinde kıyafet seçimimiz ;temel olarak bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Yapılan Doğa Yürüyüşlerinde Ne Giymeliyiz? ile benzer noktalar içermektedir.

Üst Vücut Bölgesi :

 • Pamuklu Berelerden uzak durun : Her zaman söylediğimiz gibi ; pamuklu giysiler yağmur gibi dış etkenlerden gelen suyu ve hareketlerimiz sırasında oluşan teri sünger gibi emerek ıslak kalmalarından dolayı , doğa yürüyüşlerinde tercih edilmemelidirler. Özellikle yağmurlu havalarda kullandığımız yağmurluğun veya dışkatman olarak kullandığımız montun – en azından su itici bir kapüşonu & şapkası olmalıdır . Hava şartlarının yağmurlu ve soğuk olması durumunda , dış katman giysisinin kapüşonu altında kalmak şartıyla polar bere tercih edebilirsiniz.

 • Katman Sistemine göre giyinin : “Temel Katman” olarak yünlü veya sentetik bir içlik ; “Ara Katman” olarak “Polar Üst” veya “Polar Ceket” giymek iyi birer tercih olacaktır. Eğer daha soğuk ve yağmurlu bir hava şartı söz konusu ise – Kaz Tüyü Ceket”inizi ara katman olarak kullanmak da mümkündür - ancak unutmamalısınız ki , kaz tüyü yalıtım özelliğini kuru kaldığı şartlarda sürdürebilmektedir, bu sebeple yağmurlu havalarda dış katman olarak kullanılmamalıdır .
  “Dış Katman” olarak kapüşonlu ve su geçirmez bir “Yağmurluk” giyebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz yağmurluğun bulunduğunuz ya da hava raporuna göre beklenen hava şartlarına uygun olduğundan emin olmanızda fayda vardır. Yağmurluk seçiminde “Su Geçirmez” ( water-proof ) ve “Suya dayanıklı & Su itici” ( water resistence & water reppelent) kavramları karıştırılmamalıdır. Su geçirmez (water-proof) dış katmanlar sağanak yağmur şartlarında mümkün olduğunca bizi kuru tutabilirken , Suya dayanıklı & Su itici ( water resistence & water reppelent) dış katmanlar az süren & kısmen daha hafif yağmur şartlarında görevlerini yerine getirebilirler. Tercih etmiş olduğumuz yağmurluğun – dikiş arkalarının bantlı olması & ön fermuar ve cep fermuarlarının üstünde koruyucu bir kumaş parçası olması ya da kullanılan fermuarların su geçirmez olması kuru kalmamıza yardımcı olacaktır. Ancak tüm bu ayrıntılar ürün fiyatını arttırır, önemli olan yapacağınız aktiviteye göre ürün seçmektedir .
  Çok fazla hareket etmediğiniz ve sadece yağmur geçişlerinin olduğu bir hava şartında çantanızda bulunduracağınız basit ve ekonomik bir “panço” da kuru kalmanızı sağlayabilir. Kullandığımız tüm dış katmanların nefes alabilir olmasının da doğa yürüyüşü sırasında konforumuzu arttıracağını unutmayın..
  Alt Vücut Bölgesi :

 • Pamuklu Pantolon veya kot giymiyoruz : Yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı pantolon seçimimizde de pamuklulardan uzak durmalıyız. Sentetik ve su itici özelliği olan yürüyüş pantolonları doğru tercihler olacaktır, daha ağır şartlar için su geçirmez özelliği olan yürüyüş pantolonları da tercih edilebilinir.
 • Tozluk : Tozluk kullanmak , çoraplarınızın kuru kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Su geçirmez yürüyüş botları : Yağmurlu havalarda yapılan yürüyüşlerin olmazsa olmazı su geçirmez yürüyüş botlarıdır – ancak her ihtimale karşı çanatanızda fazladan bir çift çorap bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

  Tüm bunlara ek olarak , çantanız içinde bulunan aksesuarlar & yiyecek ve kıyafetlerin kuru kalmasını sağlayacak “ sırt çantanız için su geçirmez kılıf ” ( çanta yağmurluğu ), yağmurlu havalarda yapılan doğa yürüyüşlerinde unutmamanız gereken aksesuarlardan biridir.

  Kısaca doğru giyinerek yağmurun tadınızı kaçırmasına izin vermeyip , doğanın her anının tadını çıkarın...

  OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


          ERKEK POLAR MODELLERİ        

          KADIN POLAR MODELLERİ        

        ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

        KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

      POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

      PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

      POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

  OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

         POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

     ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   

  E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
  Sivugin Outdoor E-Bülten
  * doldurulması zorunlu alan