SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 13

UV KORUMALI TİŞÖRT & KIYAFETLER NEDİR ? UPF NEDİR ?


Yaz aylarında güneş altında yapılan uzun doğa yürüyüşleri , koşu ya da sörf gibi spor aktiviteleri sırasında güneşin Ultraviyole ya da mor ötesi diye adlandırılan zararlı ışınlarına da maruz kalırız. Bu zararlı etkileri azaltmak için UV Korumalı Tişört , UV Korumalı -Güneş Korumalı Deniz Kıyafetleri ( UV Korumalı Mayo , UV Korumalı Sörf Tişörtü , Deniz Tişörtü vb ) ; UV Korumalı Bebek Kıyafetleri , UV Korumalı şapkalar gibi kıyafetler üretilmektedir . Peki etiketlerde yazan UV Koruma 30 , 40 , 50+ gibi rakamlar , yani UPF nedir ?

Uzun süre güneş ışınlarına kontrolsüz bir şekilde maruz kalmanın ; tehlikeli güneş yanıklarına , erken cilt yaşlanması ve cilt kanserine neden olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla söylenmektedir. Öğlen saatlerinde direkt olarak güneşe maruz kalmamak ,güneş kremi kullanmak gibi aklımıza ilk gelen önlemlerin yanısıra ; yapılan test sonuçlarına göre güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı üretilen kıyafet seçimi de bu etkileri azaltmak adına alabileceğimiz önlemlerden biridir.UV Koruma UPF Nedir?

Kimler UV Korumalı Tişört & Kıyafetler kullanmalıdır ?UV Korumalı tişört & kıyafetler güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmak için herkes tarafından kullanılabilinir , ancak özellikle aşağıdakiler için daha faydalıdır :

 • Çocuklar : Çocukların ciltleri daha hassastır ve erken yaşta oluşabilecek zararlar ileride daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle UV Korumalı Deniz Kıyafetleri çocuklar için faydalıdır.
 • Hassas ciltli kişiler : Hassas citli kişiler güneş ışınlarından daha çabuk etkilenirler ve daha dikkatli davranmaları gerekir.
 • Yüksek rakımda , kar veya su üstünde faaliyet yapan kişiler : Bu ortamlarda güneş ışınlarının etkisi daha fazla görülür.
 • İlaç Kullanan Kişiler: Bazı ilaçlar güneş hassasiyetini arttırır , düzenli kullandığınız ilaçların böyle bir etkisi olup olmadığı doktorunuza sorabilirsiniz.


 • Kıyafetlerde UV Koruma Dereceleri neyi ifade etmektedir ? UPF Nedir ?  Kıyafetlerde UV Koruma , “UPF Dereceledirme Sistemi” ile tanımlanmaktadır. “UPF” Derecelendirme sistemi , güneş kremlerinde kullanılan “SPF” sistemi ile benzerlik göstermektedir.

  Güneş kremlerinde kullanılan sistem ; güneş kreminin daha tehlikeli olduğu düşünülen UV-B Işınlarına karşı etkinliğini ölçerken , Kıyafetlerde kullanılan sistem bir kumaşın hem UV-B hem de UV-A ışınlarına karşı etkinliğini tanımlamaktadır.

  Alışveriş yaparken bilmeniz gereken yüksek UPF Derecesine sahip olan giysinin daha yüksek güneş korumasına sahip olduğudur.

  UV Koruma Derecelendirme Sistemi ve UPF

  Biraz daha detaya girersek ;
 • UPF 25 özelliğine sahip bir kumaşın gelen UV Işınlarının 1/25 ini – yani 4% geçirdiğini gösterir.
 • UPF 50 + özelliğine sahip bir kumaş ise , gelen UV ışınlarının 1/50 si – yani 2% geçirdiğini gösterir.

 • Tipik bir beyaz Tişört’ün UPF 5 güneş korumasına sahiptir , yani gelen UV ışınlarının 1/5 ‘ini - %20 sini geçirdiği hesaplanmıştır. Genel değerlendirmede , UPF 15 den aşağıda bir değere sahip olan bir kumaşın güneş korum değeri olmadığı düşünüldüğü için etiketlerde bu değerin altındakilerde "güneş koruma" ifadesi yazılmamaktadır.
  UV Korumalı Uzun Kollu Tisort Deniz Sörf  UPF Derecesini arttıran faktörler :


  Spor Markaları aşağıdaki faktörleri hesaplayarak daha yüksek değerde güneş korumasına sahip giysiler üretmeye çalışmaktadır.

 • Kumaş Yapısı : Mikroskop altında kumaşları incelediğimizde çok fazla boşluk olduğunu görürüz , bu sebeple daha sıkı örgüler daha az güneş ışınını geçirdiği için daha yüksek koruma değerine sahiptir , aynı şekilde kalın kumaşlarda bu değer daha fazladır.

 • Renk : Genellikle daha koyu tonlar UV ışınları da dahil olmak üzere daha fazla güneş ışınını emerler ve daha iyi koruma sağlarlar.

 • Kimyasal uygulamalar : Kumaş üretim aşamasındaki özel kimyasal uygulamalar ile değerler arttırılabilmektedir.

 • Kumaş içeriği : Polyester ve naylon UV ışığını bozan bir yapıya sahiptir ve çok iyi performans gösterir. Yün ve ipek de göreceli olarak iyi performans gösterir.
 • Pamuklu giysiler ise kimyasal uygulamalar olmadığı durumlarda düşük güneş koruma özelliğine sahiptir.

  UPF Derecesini azaltan faktörler : • Kumaşın Islanması : Yapılan bir çok araştırma ıslak kumaşların UPF derecelerinin düştüğünü göstermektedir. Ancak bazı araştırmalara göre Polyester ıslakken biraz daha fazla koruma sağlamaktadır.

 • Giysinin Kullanılması : Giysiler giyildikçe ve renkleri soldukça koruma özellikleri düşmektedir.

 • Kumaşın esnetilmesi : Çok dar giysilerin kumaşı giyildiğinde esnediği için daha az koruma sağlar.
 • Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bazı tavsiyeler : • Temel olarak daha fazla bölgemizi örtmek daha fazla koruma sağlayacaktır. Bu sebeple ; Doğa yürüyüşleri sırasında şapka , ince boyunluk ve güneş gözlüğü kullanmak iyi birer tercih olacaktır.

 • Eğer uzun süre güneş altında yürüme planınız varsa kısa kollu tişört yerine uzun kollu tişört ve gömlek tercih edebilirsiniz. Uzun Kollu Tişört tercih ederseniz , koyu renkli ve Polyester bir uzun kollu tişört tercih etmek , uzun kollu beyaz pamuklu bir tişörte göre daha doğru bir tercih olacaktır.

 • Güneş altında yürümeniz gerekiyorsa kadınlar kısa tayt yerine hızlı kuruma özelliği olan uzun spor tayt tercih etmesi daha doğru olacaktır. Erkekler ise şort yerine fonksiyonel outdoor pantolon tercih etmesi daha doğru olacaktır.

  Kadın Spor Tayt


 • Yürüyüş planlaması yaparken güneş ışınlarının dik açılarla geldiği öğlen saatlerinden kaçınmalıyız ve mümkün olduğunca gölge alanlardan yürümeliyiz.


 • OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


      PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

      POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

        KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

        ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

      POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

          ERKEK POLAR MODELLERİ        

          KADIN POLAR MODELLERİ        

  OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

         POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

     ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   

  En yeni ürünlerimiz ve indirimlerden haberdar olmak için Instagram Hesabımızı Takip Edin!

  E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
  Sivugin Outdoor E-Bülten
  * doldurulması zorunlu alan