SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 17

KAMP KIYAFETLERİ : YAZIN KAMPA GİDECEKLER İÇİN KAMPTA GİYİNME LİSTESİ


Yazın Kampa giderken ne giyilir ? Kadın ve Erkek Kamp kıyafetleri nasıl olmalı? Tüm bu sorulara cevap bulmak için Kampta Giyinme Listesine göre çantanızda bulunması gereken Kamp Kıyafetlerini derlediğimiz yazımıza göz atın!

Yaz aylarında kampa giderken çadır, mat, uyku tulumu, fener derken ; birçoğumuz kamp kıyafetleri konusunu hafife alıyoruz. Oysa ki; kamp için gerekli kıyafetler başarılı ve zevkli bir faaliyet geçirebilmemizin temel unsurlarından biridir.
Doğru seçilmiş kamp kıyafetleri bizi hem dış etkenlerden korur hem de konforumuzu arttırır. Örnek vermek gerekirse ; gün içinde sıcak ve artan nem , doğru giyinmediğimiz durumlarda aşırı terlememize neden olup keyfimizin kaçmasına neden olabilir. Geceleri hava sıcaklığının düşmesiyle eğer doğru kamp malzemeleri ve kamp kıyafetlerine sahip değilsek , geceyi titreyerek geçirme ihtimalimiz yüksektir ve bu iyi bir kamp deneyimi olmayacaktır. Bu sebeple kamp hazırlığı yaparken nasıl kamp malzemeleri listesi oluşturuyorsak , benzer şekilde kamp kıyafetleri için de gitmeden bir liste oluşturmalıyız.Yaz Kampı için Gerekli Kamp Kıyafetleri

YAZ İÇİN KAMP KIYAFETLERİ LİSTESİ :


Yazın kampa giderken ne giyilir ve yanınıza aldığınız kamp kıyafetleri nasıl olmalı ? İşin doğrusu iki günlüğüne bile gitseniz yanınıza birçok kıyafet almanız gerekecektir. Hiçbirşeyi unutmamak için yazımızı okumaya devam ediniz...
( Aşağıda yazın kampa giderken alınması gereken kamp kıyafetleri listesini bulabilirsiniz . Yazımızda ilgili bölüme gitmek için aşağıdaki listedeki başlıklara tıklayınız. )
Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının yüksek olma ihitmaline karşı , yanınıza almanız gereken kamp kıyafetleri nasıl olmalı ?

SICAKLIĞIN ARTTIĞI ÖĞLEN SAATLERİ İÇİN GEREKLİ KAMP KIYAFETLERİ NASIL OLMALI ? :

Güneşin doğuşu ile birlikte sıcaklık yavaş yavaş artmaya başlayıp , özellikle yaz aylarında öğlen saatlerinde bizi tehdit edecek değerlere ulaşabilmektir. Bu sebeple , bu saatler için hem bizi serin tutacak hem de vucudumuzu mümkün olduğunca örtebilecek kıyafetleri tercih etmemiz sağlımız ve konforumuz için önemlidir.

NEFES ALABİLİR İÇ ÇAMAŞIRI ve ÇORAP :


Kamp Kıyafetleri Fonsiyonel İç Çamaşırı ve Çorap Nefes Alabilir İç Çamaşırları genellikle Polyester gibi sentetik elyaflardan üretilmektedir . Pamuklu İç Çamaşırlarına göre çok daha hızlı kuruma özelliği olan bu ürünler gün içinde yapacağınız doğa yürüyüşleri için idealdir. Genelikle Pamuklu İç Çamaşırlarına göre daha ince ve hafif olurlar. Bu sebeple çantanızda daha az yer kaplar ve daha az ağırlık oluşturur. Hızlı kuruduğu için kamp alanlarında pratik bir şekilde yıkayıp daha kısa bir sürede tekrar kullanmanıza olanak sağlar. Yürüyüş sırasında oluşabilecek sürtünmeyi engellemek için paça boyları daha uzun olan hızlı kuruyan boxer modelleri daha uygun olacaktır.

Benzer şekilde Polyester & Naylon veya Yün & Naylon karışımlı çoraplar hem kamp hem de doğa yürüyüşü faaliyetleri için oldukça uygundur. Pamuklu çoraplar ıslandığı zaman sentetik elyaf karışımlı fonksiyonel çoraplara göre daha uzun sürede kuruyacaktır. Kampa giderken mutlaka iç Çamaşırı ve çorap gibi ürünleri , hem çok fazla ağırlık oluşturmayacağı hem de çok fazla yer kaplamayacağı için gideceğiniz gün sayısını da hesaba katarak yedekli olarak çantanızda bulunması doğru bir tercih olacaktır.


HIZLI KURUYAN SPOR TİŞÖRT


Kamp kiyafetleri Uzun ve Kısa Kollu Spor Tişört
Yazın yapılan kampların vazgeçilmezi olan gün içinde yapılan doğa yürüyüşleri ( hiking) gibi efor sarfedilen doğa sporları esnasında pamuklu giysilerden ( tişört ve pantolon ) uzak durmalıyız. Pamuklu tişörtler aktivite sırasında oluşan teri sünger gibi emerek ıslak kalırlar ve akabinde ısınız vucudunuzdan uzaklaşarak üşüme hissine yol açar. Rüzgarlı ve soğuk havalarda bu etki daha da fazla görülür ve oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ancak Polyester Spor Tişörtlerde ise durum farklıdır. Özellikle yaz aylarında yapılan doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler esnasında güneşin de etkisiyle terleme daha fazla olmaktadır. Polyester yapısı gereği oluşan teri kumaşın dış yüzeyine transfer ederek vucudunuzdan uzaklaştırır ve kumaşın dış yüzeyine taşınan ter hava ile temas ederek kurur.Bu sebeple yazın kampa giderken mutlaka gün içindeki aktivitelerde kullanmak üzere kalacağımız süreye göre yanımıza yedekli olmak üzere Hızlı Kuruma özelliğine sahip Polyester Spor Tişörtlerden almamızda fayda vardır.

(Konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin "DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE SPOR TİŞÖRTLER NEDEN POLYESTER KUMAŞLARDAN ÜRETİLİYOR?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.)
Hızlı Kuruma Özelliği olan Fonksiyonel Polyester Tişörtler Kısa ve Uzun Kollu olarak üretilmektedir. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisinin yüksek olduğu saatlerde kollarınızı kapamasından dolayı uzun kollu spor tişörtleri tercih edebilirsiniz. Uzun kollu tişörtler aynı zamanda güneşin zararlı etkilerine karşı kollarınzda ekstra örtme sağlamasının yanında sivrisinek gibi zararlılara karşı da doğal bir koruma sağlar.

(Güneşin zararlı etkilerinde karşı geliştirilen UV Korumalı Kıyafetler hakkında daha faza bilgi almak için"UV KORUMALI TİŞÖRT & KIYAFET NEDİR ?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.))

OUTDOOR PANTOLON & ŞORT & SPOR TAYT:


Kamp Kıyafetleri Outdoor Pantolon ve Sort

Yazın kampa giderken polyester veya naylon gibi sentetik elyaflardan yapılmış ince outdoor pantolon & outdoor şort veya spor tayt tercih edebilirsiniz. Yazın sıcak havalarda outdoor pantolon giymek düşüncesi bile sıcak basmasına yol açabilir ,ancak özellikle gün içinde yapılacak doğa yürüyüşlerinde sizi rahatsız edebilecek çalılar , sivrsinekler ve güneş yanması gibi dış etkilere karşı ekstra koruma sağlayacağı unutulmamalıdır. Yazlık Outdooor Pantolon Modellerinde bazılarının diz bölgesinde bulunan fermuarlar sayesinde , bu modeller aynı zamanda outdoor şort olarak da kullanılabildiği için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
Benzer şekilde Spor Tayt tercihi olarak kısa yerine uzun spor tayt tercih edilmesi daha mantıklıdır. Hem güneşten hem de ortamdaki böcek & sineklerden sizi korur. Tercih ettiğiniz taytta cep olması telefon vb. özel eşyalarınızı koymak için oldukça faydalıdır.


Kadın Spor Tayt
Outdoor Pantolon veya Outdoor Şort Modellerini tercih ederken dikkat edilmesi gereken noktalar biri de bu ürünlerin nefes alabilir ve hızlı kuruma özelliğine sahip kumaşlardan üretilip üretilmediğine ürünü satın alırken dikkat etmektedir. Tişörtlerde olduğu gibi Pamuklu Kumaşlardan üretilmiş Kargo Pantolon gibi ürünleri tercih etmeniz durumunda terleme ve ıslanma gibi durumunda konforunuz azalacaktır.

ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK, OUTDOOR ŞAPKA , GÜNEŞ SİPERLİĞİ ŞAPKA vb :


Kamp Kıyafetleri Sapka ve Boyunluk Bandana

Son zamanlarda farklı kullanım alanları ve farklı kullanım şekilleriyle kullanımı oldukça yaygınlaşan çok amaçlı bandanalar; Kafa bandı, Boyunluk, Bere, Fular, Balaklava ,Maske gibi kullanım şekilleri ile başınızın istediğiniz bölgesini dış etkenlerden korumanıza yardımcı olur. Çok hafif olmaları ve katlandığından çok az yer kapladıkları için cebinizde bile her yere kolaylıkla taşınabilir. Bu sebeple hem yaz kamplarında hem de kış faaliyetlerinde oldukça kullanışlıdır.

Güneşin zararlı etkilerinden yüz ve baş bölgenizi korumak için tasarlanan şapkalar da yaz kampına giderken mutlaka çantanızda bulundurmanız gereken aksesuarlardan biridir. Oldukça farklı modelleri bulunan bu şapkalar farklı özelliklerde ve şekillerde üretilmektedir. Örnek: Güneş Siperliği Şapkalar , UV Korumalı Şapkalar , Katlanabilir Outdoor Şapkalar gibi. İhtiyacınız olan şapka modelini seçerken kullanım kolaylığı ve kumaş özelliklerine dikkat etmeniz yaz kampını konforlu geçermenize katkı sağlayacaktır.


SICAKLIĞIN AZALDIĞI AKŞAM VE GECE SAATLERİ İÇİN GEREKLİ KAMP KIYAFETLERİ NASIL OLMALI ?:

Yazın kamp yaparken gündüz ile gece arasında bulunduğunuz bölgeye göre ciddi sıcaklık farklıkları olabilir. Bu sebeple gece saatlerinde her zaman katman sistemine göre giyinmek iyi bir tercih olacaktır. ( Katman Sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin "OUTDOOR GİYİM KATMANLARI NASIL SEÇİLİR?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.)

PAMUKLU TİŞÖRT VEYA KOLSUZ TİŞÖRT :


Kamp Kıyafetleri Pamuklu Tişört Yukarıda belirttiğimiz gibi , pamuklu tişörtler hareket halinde olduğumuz doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için uygun değildir. Ancak , geceleri kamp ateşi etrafında otururken veya çadır içinde bulunduğumuz zamanlarda temel katman olarak tercih edebilirsiniz. Uzun , kısa ve kolsuz olarak üretilen pamuklu tişörtler, yumuşak dokusu sebebiyle özellikle uyurken konforlu hissetmenizi sağlar.

POLAR MONT & CEKET , SWEATSHIRT ve EŞOFMAN ALTI :


Kamp Kıyafetleri Polar Giysi Polar Mont Polar Yelek
Yazın kamp gecelerinde soğuk bir hava sizi bekliyorsa , tişört üzerine ara katman olarak Polar giysiler giymenizi tavsiye ederiz . Çünkü Polar Giysiler kumaş yapısından dolayı çok iyi bir ısı yalıtımı sağlar. Tam Fermuarlı Polar Mont & Ceket , Yarım Fermuarlı Polar Sweatshirt veya Polar Yelekler soğuk yaz akşamlarında kurtarıcınız olabilir .

Hangi Polar Giysinin size daha uygun olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için "KULLANIM AMACINIZA EN UYGUN POLAR MODELLERİ NASIL SEÇİLİR ?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.
Kamp Kıyafetleri Sweatshirt ve Eşofman Altı Yazın kamp etrafında olduğumuz zamanlarda akşamları serin havada Tişört üzerine giymek ve gerektiğinde baş & ense bölgemizi rüzgardan korumak üzere Fermuarlı ve Kapüşonlu Sweatshirt Modellerini tercih edebilirsiniz. Fermuarlı sweatshirt modelleri gerektiğinden fermuar önü açılarak da kullanılabileceği için fermuarsiz modellere göre daha avantajlıdır. Yatarken giymek üzere eşofman altı da soğuk hava ihtimaline karşı şorttan daha iyi bir tercih olacaktır.


YAZIN KAMPA GİTMEDEN ÖNCE HAVA DURUMUNU KONTROL EDİN :

Kamp Kıyafetleri Yağmurluk ve Panço Yaz aylarında hava sıcaklıkları çok düşük olmasa bile bölgesel yağışlar görülebilmektedir. Bu sebeple yazın kampa gitmeden önce mutlaka gidilecek bölgedeki yağış durumunun kontrol ederek gerekirse Kampta Giyinme Listesini Revize etmeliyiz. Gidilecek bölgede yağış olması durumunda Kapüşonlu Panço veya Yağmurluk götürmemiz gerekebilir.

YAZ KAMPINA GİDERKEN GÖTÜREBİLECEĞİMİZ DİĞER KIYAFETLER


Yaz kampına gittiğinizde eğer yüzme imkanınız olacaksa tabii ki yüzme kıyafetleri ve terliklerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Keyifli bir Yaz Kampı Geçirmeniz Dileğiyle...

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


    PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

    POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

      KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

      ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

    POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

        ERKEK POLAR MODELLERİ        

        KADIN POLAR MODELLERİ        

OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

       POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

   ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   

En yeni ürünlerimiz ve indirimlerden haberdar olmak için Instagram Hesabımızı Takip Edin!

E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
Sivugin Outdoor E-Bülten
* doldurulması zorunlu alan