SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 4

SOĞUK HAVALARDA YAPILAN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNDE NE GİYMELİYİZ?

Doğru kıyafetleri giymek ve doğru malzemeleri taşımak , soğuk havalarda yapılan doğa yürüyüşlerini konforlu geçirebilmeniz için en önemli noktalardır.

Katmanlı Giyinin :
“Katman Sistemi” her biri ayrı bir fonksiyona sahip olan üç katmandan oluşmaktadır. Nem yönetimini sağlayan “Temel Katman” , yalıtımı sağlayan “Ara Katman” ve sizi rüzgar ,yağmur ve kar gibi dış etkenlerden koruyan “Dış Katman”. Katman Sistemine göre giyinmek aktiviteniz sırasında vucudunuzun verdiği tepkiye göre ekstra katman giymenize veya fazla olan katmanları çıkarmanıza olanak sağlar. Doğa yürüyüşü sırasında dinlenmeye geçtiğinizde daha fazla ısı yalıtımına ihtiyaç duyabilirsiniz, fakat harekete başladığınızda fazla katmanları çıkartarak terlemeyi önleme ihtiyacınız olabilir. Bu sağlığınız için çok önemlidir , çünkü insan vucudunun ıslak olduğu zaman 32 kat daha fazla ısı kaybettiğini unutmamalısınız.
Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi "Outdoor Giyim Katmanları Nasıl Seçilir?" adlı yazımızda bulabilirsiniz.
Pamuklu Giysilerden uzak durun :
Doğal olmasından dolayı şehir kullanımında tercih edilen pamuklu giysiler ,aktiviteniz sırasında oluşan teri sünger gibi emerler ve ıslak kalırlar, akabinde ısınız vucudunuzdan uzaklaşır ve üşüme hissedersiniz. Bu sebeple outdoor aktiviteleriniz sırasında pamuklu giysilerden uzak durmalısınız
Şapka & Bere Giyin :
Soğuk havalarda baş bölgesinin örtülü olması da vucut ısısının kaybını önleyecektir.Boyun ve burnunuzu örtün :
Polar boyunluklar ihtiyaç olduğunda boynunuzu ve burnunuzu örtmenizi sağlar.
Eldiven giyin ve fazladan bir çift eldiven yanınızda bulundurun :
Hava şartlarına ve yaptığınız aktiviteye göre orta & hafif ağırlıklı polar eldiven veya su geçirmez kar eldivenleri giyebilirsiniz. Eğer hava şartları çok sert ise polar eldiveninizi su geçirmez eldiveninizin altına giymek de mümkündür. Kullandığınız eldivenin ıslanma ihtimaline karşı sırt çantanızda fazladan bir çift eldiven bulundurmanın her zaman iyi bir fikir olduğunu unutmayın.
Ayaklarınızı kuru tutun :
Yün & yün karışımı veya sentetik çoraplar doğa yürüyüşleri için en iyi seçimlerdir . Sadece iyi bir yalıtım için daha kalın bir çorap tercih ettiğinizde botunuz içindeki hava sirkülasyonunu kesip kesmediğine dikkat etmelisiniz. Eldivenlerde olduğu gibi , sırt çantanızda fazladan bir çift çorap bulundurmak da iyi bir fikirdir..
Tozluk kullanın :
Derin (bol) karda yaptığınız yürüyüşler sırasında su geçirmez / nefes alabilir tozluk kullanmak, ayaklarınızın kuru kalmasına katkı sağlayacaktır.

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


        ERKEK POLAR MODELLERİ        

        KADIN POLAR MODELLERİ        

      ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

      KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

    POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

    PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

    POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

       POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

   ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   

E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
Sivugin Outdoor E-Bülten
* doldurulması zorunlu alan