SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 15

EN İYİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ TİŞÖRTÜ & KOŞU SPOR TİŞÖRTÜ NASIL SEÇİLİR?


Spor & Outdoor Giyim Markaları Doğa Yürüyüşü , Dağcılık , Koşu gibi farklı spor aktiviteleri için farklı teknik özelliklere sahip Spor Tişörtler üretmektedirler. Ancak aynı spor branşı içinde bile sporcuların beklentileri ve ihtiyaçları farklılık gösterir. Örnek vermemiz gerekirse ; bir ultra maraton ya da uzun mesafe koşucusunun ihtiyacı olan Koşu Tişörtü , sadece salonda koşu yapan birininkinden farklı olacaktır. Ya da Günübirlik Doğa Yürüyüşü Tişörtü'nün teknik özellikleri ileri seviyede dağda veya doğada yürüyüş ( Örnek "Likya Yolu Yürüyüşü" ) yapan birinin ihtiyacı olan Outdoor Tişört'den farklıdır. Peki sizin ihtiyacınıza uygun en iyi Koşu Tişörtü & Doğa Yürüyüşü Tişörtü & Spor Tişörtü hangisi ?

Yaz aylarında Spor & Outdoor Mağazalarına gittiğimizde birbirine benzeyen rengarenk ve farklı fiyat aralıklarında Koşu Tişörtleri , Doğa Yürüyüşü Tişörtleri ,Spor Tişörtleri görürüz. Birbirine çok benzeyen bu Tişörtler arasından size en uygun olanı tercih edebilmek için ; Rahatlık , Hızlı Kuruma , Nefes alabilirlik ve Koku Yapmama vb. gibi Özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.


DOĞA YÜRÜYÜŞÜ & SPOR KOŞU TİŞÖRTLERİNDE RAHATLIK

Tercih edilen bir Tişörtün "Rahatlığı" kabaca 3 faktöre bağlıdır : Dikiş Tipi , Kumaş Tipi ve Kesimi ( Kalıbı) . Tişörtün kesimi ve kalıbındaki rahatlık kavramı kişiden kişiye göre değişebileceği için ;biz daha çok diğer 2 faktör üzerine yoğunlaşacağız.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ & SPOR KOŞU TİŞÖRTLERİNDE DİKİŞ TİPLERİ:


Tişörtler belli bir plana göre kesilen kumaş parçalarının birbirlerine farklı dikiş tipleri ile dikilerek birleştirilmesiyle meydana gelir. Normal şartlarda bilgisayar başında otururken Tişörtünüzde kullanılan farklı dikiş tiplerinin sizin için bir önemi olmayabilir , ancak spor aktivitesi sırasında seçilen bu dikiş tipleri konforunuzu belirleyen temel faktörlerden biridir. Koşu ya da uzun yürüyüşler sırasında aynı hareketi defalarca yaptıgımız için Tişört ve vucudumuz birbirine binlerce kez sürtünür ve meydana gelen bu sürekli sürütünme hareketi sonrasında vucudumuzda tahrişler meydana gelir. Aşağıda Outdoor ve Koşu Tişörtlerinde kullanılan farklı dikiş tiplerini örneklerle açıklamaya çalışacagız.

 • FLAT-LOCK DİKİŞLER: Flat-Lock Dikişler ; dikilecek olan kumaş parçalarını sıfıra sıfır olarak yani üst üste gelmeyecek şekilde birleştiren dikiş tipidir. Tişörtün arka tarafı çevrildiğinde dikiş bölgesinde herhangi bir kalınlık olmadığı görülür. Temiz bir birleştirme yapan bu dikiş türü daha çok koşu ve outdoor tişörtlerinde özellikle tercih edilmelidir. Kalınlık yapmayan dümdüz bir düzlem oluşturduğu için hareket sırasında oluşabilecek sürtünmeyi minumuma indirir. Aşağıda spor tişört koleksiyoumuzda kullandığımız flat-lock dikişlere bir örnek görebilirsiniz...

  Flat-Lock Dikiş Sivugin Uzun Kollu Tisort
 • OVER-LOCK ( OVERLOK ) DİKİŞLER: Overlok Dikişler ; üretim aşamasında daha ucuz bir operasyon gerektirdiği için geleneksel Tişört üretiminde en fazla kullanılan dikiş tipidir. Overlok dikişlerde birleştirilecek parçalar üst üste gelerek birleştirilir . Bu dikiş tipinde ; Tişörtün ön yüzeyinde temiz bir görüntü oluşurken, arka tarafında yaklaşık yarım santimetre kadar bir kalınlık oluşur. Oluşan bu kalınlık maratonlar ve uzun doğa yürüyüşü gibi aktiviteler sırasında vucudunuza defalarca sürtüneceği için tahriş etme olasılığı yüksektir.
  Over-Lock Dikiş Örneği
 • YAPIŞTIRMA DİKİŞLER: Yapıştırma Dikişler ; iki kumaş parçasının birbirine özel bir yapışkanla birleştirilmesi ile meydana gelen dikiş tipidir. Sürtünme açısından düşünüldüğünde en az sürtünme bu dikiş tipinde gerçekleşir .Dezavantajı ; yıkama şartlarına uyulmadığı gibi durumlarda kullanım süresi geleneksel dikiş tiplerine göre az olabilir.
  Yapıştırma Dikiş Örneği
 • DOĞA YÜRÜYÜŞÜ & SPOR KOŞU TİŞÖRTLERİNDE KUMAŞ TİPLERİ:


  Rahatlık denilince dikiş tipinden sonra Kumaş Tipini sayabiliriz. Spor Tişörtler genellikle Polyester Kumaşlardan veya Yün ve Naylon Karışımlı kumaşlardan üretilir.


 • POLYESTER KUMAŞ: Ter emici , hızlı kuruma özelliği bulunan Polyester Kumaşlar ; outdoor ve koşu markaları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi için : "Doğa Yürüyüşü ve Spor Tişörtler neden Polyester? " Başlıklı önceki yazımızı okuyabilirsiniz.
  Kamp kiyafetleri Uzun ve Kısa Kollu Tişört


 • YÜNLÜ KUMAŞ: Yünlü Kumaşlar Doğal olarak ağırlığının %30 kadar suyu emme kapasitesine sahiptir ve bu özellik onların Polyester Kumaşlara göre daha uzun sürede kurumalarını sağlar. Doğal olarak anti-bakteriyel özelliğe sahip olan yünlü kumaşlar gelişen üretim teknolojileri ile birlikte daha az kaşındırma yapmaktadır.

 • NAYLON KUMAŞ: Polyester Kumaşlarla benzer özellik gösteren Naylon , daha dayanıklı bir sentetik liftir. Daha fazla performans göstermesi istenen ürünlerde ya da ürünlerin daha dayanıklı olması gereken bölgelerinde terch edilir.
 • DOĞA YÜRÜYÜŞÜ & SPOR KOŞU TİŞÖRTLERİNDE TEKNİK ÖZELLİKLER :

  Spor Tişörtlerde aranılan teknik özellikler temel olarak ; Hızlı Kuruma , Nefes Alabilirlik ve Koku Yapmamasıdır.
 • HIZLI KURUMA: Hızlı kuruma özelliği temel olarak , oluşan ıslak bölgenin yüzey alanını genişletilerek hava ile temas eden yüzeyin arttırılması sonucu sağlanır . Doğal ve Kimyasal yollarla bu özellik sağlanabilmektedir. Doğal yollarla ( iplik kesidi değiştirilerek ) sağlanması durumunda yıkama sayısından bağımsız olarak bu özellik korunur. Kimyasal yollarla kazandırılan Hızlı Koruma özelliği belli bir yıkama döngüsünden sonra bu özelliğini yavaş yavaş kaybeder.
  Aşağıdaki Resimde koleksiyonumuzdaki ürünlere taktığımız ; iplik üreticisi Firma tarafından yapılan test sonuçlarının pozitif sonuç vermesi halinde tarafımıza gönderilen sertifikaların bir bölümünü görebilirsiniz. Yapılan Emicilik testlerinde Pamuk ve Polyester Kumaşların biribirinden farklı performans gösterdiği görülmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için önceki yazılarımızdan "Doğa Yürüyüşü ve Spor Tişörtler neden Polyester?" başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.
  Sivugin DryTouch Serifikası

 • NEFES ALABİLİRLİK: Nefes alabilirlik , terlemeyle oluşan su baharının kumaşın iç yüzünden dışa geçebilmesidir. Doğal olarak daha ince kumaşlarda ya da delikli kumaşlarda bu oran daha fazladır .Bu sebeple özellikle terlemenin fazla olduğu bölgelerde ( koltuk altı - sırt bölgesi gibi ) delikli kumaşlar tercih edilebilinir.
  Delikli Kumaş Nefes Alabilirlik

 • KOKU YAPMAMA: İçeriğinden bağımsız olarak bütün kumaşlar üzerinde ter uzun süre yıkanmadan kalırsa belli bir süre sonra bakterilerden kaynaklı koku problemi yaşanır. Bu sebeple öncelikle ister pamuklu ister polyester olsun tüm kıyafetlerimizi terlediğimiz aktivite sonrasında fazla bekletmeden yıkanmasında fayda vardır. Ancak , gelişen teknoloji ile birlikte farklı metodlarla özellikle sentetik kumaşlarda görülen koku probleminin önüne geçilmektedir . Aşağıda Doğa Yürüyüşü Tişört Koleksiyonumuza ait ürünlere ait test Raporunu Görebilirsiniz.
  Anti Bakteriyel Test Raporu


 • OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


      PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

      POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

        KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

        ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

      POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

          ERKEK POLAR MODELLERİ        

          KADIN POLAR MODELLERİ        

  OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

         POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

     ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   

  En yeni ürünlerimiz ve indirimlerden haberdar olmak için Instagram Hesabımızı Takip Edin!

  E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
  Sivugin Outdoor E-Bülten
  * doldurulması zorunlu alan