SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 12

POLYESTER TİŞÖRT ZARARLI MI? POLYESTER KUMAŞ TERLETİR Mİ ?

Polyester Kumaşlar gerçekten zararlı mı? Polyester Terletir mi ? Günümüzde outdoor giyim ve aktif spor markaları artan bir şekilde Spor Tişört Modelleri ( Spor Tişört , Fitness Tişört , Koşu Tişörtü gibi ) , Polar Modelleri , Polyester Tayt ( Yoga Taytı , Koşu Taytı ) gibi ürünleri müşterilerinin beğenisine sunmakta. Peki kimilerine göre sağlığa zararlı ve terlettiği düşünülen Polyester kumaşlar ; neden markalar tarafından performans ürünleri üretilirken bu kadar fazla tercih ediliyor ?

POLYESTER NEDİR ?

Aslında fazla bilimsel gibi gelse de , Etilen glikol ve teraftalik asitin birleşmesi sonucu oluşan Poli Etilen Tereftalat’a çoğumuz yabancı değiliz . Evet baş harflerin kısaltması “PET” olan bu polimer ; plastik şişeler ve ambalaj sektöründe olduğu gibi Polyester İplik ve Elyaf üretiminin de ham maddesini oluşturuyor . Yani çok daha basit düşündüğümüzde Polyester temel olarak Plastiktir ve bu sebeple kimi insanlar Polyester Kumaşlardan üretilmiş giysilerin sağlıksız olduğunu düşünür.

POLYESTER KUMAŞ ZARARLI MI ?

Peki birçok insanın sahip olduğu bu önyargıya karşı neden Polyester Kumaşlardan üretilmiş giysiler ; artan bir şekilde Spor Markaları tarafından üretilmeye devam edilmektedir?
Aslında bu sorunun temel cevabı oldukça net : “ Sporcunun sağlığı için” . Neden mi ?


 • Pamuklu kumaşlar aktivite sırasında oluşan teri sünger gibi emerek ıslak kalırlar ve akabinde ısınız vucudunuzdan uzaklaşarak üşüme hissine yol açar. Rüzgarlı ve soğuk havalarda bu etki daha da fazla görülür ve oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 • Polyester Terletir mi? diye oldukça sıklıkla sorulsa da Polyester Kumaşlarda durum farklıdır. Polyester yapısı gereği oluşan teri kumaşın dış yüzeyine transfer ederek vucudunuzdan uzaklaştırır ve kumaşın dış yüzeyine taşınan ter hava ile temas ederek kurur .

  Bu sebeple koşu , doğa yürüyüşü gibi spor aktiviteleri yapılırken Pamuklu Giysilerden uzak durarak Polyester giysileri ( Spor Tişört , Fitness Tişört , Koşu Tişörtü gibi ) , Polar Giysi, Polyester Tayt ( Yoga Taytı , Koşu Taytı ) gibi tercih etmemiz sağlığımız için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

  Spor yaparken performansınızın da artmasını istiyorsanız doğru kumaş tipinin yanında dikiş tipi , kesim gibi diğer faktörlere de dikkat etmeniz gerekir. Spor Tişört alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi almak için Blog yazılarımızdan En iyi Doğa Yürüyüşü & Koşu Tişörtü Nasıl Seçilir ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Bütün Polyester Kumaşlar aynı özelliğe sahip mi ? :


  Kocaman bir “HAYIR” . Kullanılan Polyester İpliğin kalitesi ve özelliklerine göre kumaşların gösterdiği emicilik , hızlı kuruma , koku yapma gibi test sonuçları da farklılık gösterir.

  HIZLI KURUMA : Hızlı kuruma özelliği kumaşlara 2 şekilde kazandırılır.
  1- Kimyasal olarak kumaş üretim aşamasında
  2- İplik kesit yapısı değiştirilerek iplik üretim aşamasında

  Hızlı kuruma özelliği temel olarak , oluşan ıslak bölgenin yüzey alanını genişletilerek hava ile temas eden yüzeyin arttırılması sonucu sağlanır .
  Tahmin edeceğiniz gibi kimyasal olarak kazandırılması durumunda bu özellik belli yıkama sayısından sonra işlevini yitirecektir.
  Üretim aşamasında kanallı bir kesit oluşturularak ( “W” kesit gibi ) iplikler üretildiğinde ise ; “W” şeklindeki kanallardan su mollekülleri kayarak daha geniş bir yüzeye yayılması doğal şekilde sağlandığından “hızlı kuruma” özelliği sonsuz yıkama sürdürülebilir olacaktır.

  Polyester Spor Tişört Kumaşı

  KOKU YAPMA : İçeriğinden bağımsız olarak bütün kumaşlar üzerinde ter uzun süre yıkanmadan kalırsa belli bir süre sonra bakterilerden kaynaklı koku problemi yaşanır. Bu sebeple öncelikle ister pamuklu ister polyester olsun tüm kıyafetlerimizi terlediğimiz aktivite sonrasında fazla bekletmeden yıkanmasında fayda vardır.
  Polyester Kumaşların koku yaptığını hepiniz gözlemlemişsinizdir , ancak günümüzde polyester kumaşlarda koku yapma probleminin önüne geçilebilinmektedir ve bu uygulama 2 şekilde yapılır :
  1- Kumaş üretim aşamasında
  2- İplik Üretim aşamasında

  Kumaş üretim aşamasında kazandırılan bu özellik hızlı kuruma özelliğinde olduğu gibi belli bir yıkama döngüsü boyunca geçerli olacaktır. ( 5-10 yıkama gibi )
  İplik üretim aşamasında bu özellik kazandırıldığında etkenlik kalıcıdır, yıkanma ve aşınmadan etkilenmez.

  Sivugin Polyester Spor Tişört Koleksiyonunda kullanmış olduğumuz kumaşlara iplik üretim aşamasında kalıcı olarak"koku yapmama" özelliği kazandırılmış olup aşağıda test raporunu görebilirsiniz.

  Anti-Bakterial Test

  Özetlemek gerekirse ; hem sporcu sağlığı için hem de sporcu performansını arttırmak için Spor Markaları artan bir şekilde Koleksiyonlarında Polyester Kumaşları tercih etmektedir. Ancak kullanılan Polyester Kumaşların kalitesi kullanılan ipliklere ve uygulanan işlemlere göre çok farklılık göstermektedir. Bu sebeple Polyester ürünlerden istediğiniz verimi alabilmek için özellikle kullanılan kumaş özelliklerini iyi incelemenizi tavsiye ediyoruz.  Polyester Tişört Modelleri

  Biz de diğer markalar gibi Doğa Yürüyüşü , Koşu ve Bisiklet gibi aktivitelerinizde giyebileceğiniz Spor Tişörtleri Polyester Kumaşlardan üretiyoruz. Koleksiyonda kullandığımız kumaşlar İplik Fabrikası tarafından test sonuçlarıyla sertifikalandırılmıştır ve ürün üzerindeki etiketler test sonuçları geçtikten sonra tarafımıza gönderilmektedir. Kullandığımız kumaşlar insan cildine zarar vermez, kaşıntı yapmaz ve tahriş etmez. Buna ek olarak insan sağlığına zararı olmadığı tarafsız uzmanlarca Oeko-Tex 100 class 1 belgesi ile onaylanmıştır.

  E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
  Sivugin Outdoor E-Bülten
  * doldurulması zorunlu alan