SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 22

EN İYİ TERMOS MARKASI HANGİSİ ? TERMOS TAVSİYESİ [2021]


Hem günübirlik doğa yürüyüşlerinde hem de kamp yaparken doğru miktarda sıvı alımı oldukça önemlidir. Termoslar ihtiyacınız olan sıvıları tercih ettiğiniz şekilde (soğuk veya sıcak ) saklamanızı sağlayacağı için mutlaka yanınızda olması gereken kamp malzemelerinden biridir. Eğer bu aralar siz de Termos Tavsiyesi & Termos Bardak Önerisi araştırıyorsanız ; en iyi termos markası hangisi ? Son yıllarda Bim ve A101 gibi marketlerde de satışa sunulan Stanley Termos mu , Thermos mu , Laken mi , Quechua mı ? Termos alırken nelere dikkat edilmeli ? Stanley Termos BİM ve A101 gibi marketlerden ucuza alınabilinir mi? 2021 yılında Stanley Termos Bime Ne Zaman gelecek gibi sorulara cevap bulacağınız Blog yazımıza göz atın!

Dışarıda buz gibi bir havanın olduğu bir kamp gecesinde sıcak bir kahve içmek içinizi ısıtırken ; sıcak havada yapılan bir doğa yürüyüşü sonrasında soğuk bir su içmek sizi canlandırır. Peki bunların ikisini de sağlayacak malzeme olan termos alırken nelere dikkat edilmeli ? Stanley , Thermos , Laken , Quechua ve diğer onlarca seçenek arasından sizin için en iyi termos markası acaba hangisi ?

Eğer çok kısa bir cevap arıyorsanız ; sizin için en iyi termos markası hangisi sorusunun cevabı ihtiyacınıza en uygun olandır diyebiliriz. Ancak ; Termosu hangi amaçla ve hangi sıklıkla kullanacağınızı belirledikten sonra ( Kamp Yaparken , Ofiste , Arabada vs..) , aşağıda kısaca açıklamaya çalıştığımız termos özelliklerine göre , bütçenize uygun en iyi termos markasını belirleyebilirsiniz. Teknik özelliklere girmeden önce kısaca termosların içine koyulan sıvıları nasıl sıcak ve soğuk tuttuğunu açıklamaya çalışalım.


En iyi Termos Markası Hangisi ?

TERMOS NASIL SICAK VE SOĞUK TUTAR ?Doğa Yürüyüşü termosları köpük veya vakum yalıtımına sahiptir. Son yıllarda daha iyi performans gösteren vakumlu yalıtım tercih edilmektedir. Vakumlu yalıtımda iç ve dış duvar arasındaki hava, üretim sırasında ortadan kaldırılır ve bu bölgede ısının transferini sağlayacak olan hava molekülleri olmadığı için içeri koyulan sıvı termos içinde sıcak veya soğuk olarak kalabilmektedir. Termosların koyulan sıvıyı ne kadar sıcak veya ne kadar soğuk tutabildiği kullanılan malzemenin kalitesine göre değişmektedir.

Termos Nasıl Sıcak ve Soğuk Tutar ?

TERMOS ÖZELLİKLERİMalzeme :


Modern termosların çoğu paslanmaz çelikten üretilmiştir. Paslanmaz çelik çok dayanıklı, yalıtkan ve temizlenmesi kolaydır. Diğer bir özelliği de koku veya tat tutmamalarıdır. Paslanmaz çelikler BPA içermez, yani kimyasallar içerideki sıvıya nüfuz etmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Yalıtım :


Çift duvarlı ve vakumlu yalıtıma sahip termoslar daha iyi performans gösterirler.

Dayanıklılık :


Eğer termosunuzu doğa yürüyüşü ve kamp gibi faaliyetlerde kullanmayı düşünüyorsanız düşürme ,çarpma gibi etkilere karşı dayanklı olması gerekir. En dayanıklı termoslar genellikle paslanmaz çelikten üretilenlerdir ve az parçaya sahip olanlardır.

Stanley Termos Ömür Boyu Garanti

Sızdırmazlık & Sızdırmaya Dirençlilik :


Özellikle outdoor faaliyetlerinde kullanılan termoslar çantada taşındığı için sızdırmazlık özelliği olmalıdır. Ancak bazı termos markalarının yalnızca araba bardak tutucusu gibi dik bir konumda sızdırmaz özelliğe sahip olduğunu unutmayın.

Kapasite :


Aktivitenize bağlı olarak , daha küçük veya daha büyük bir termos tercih edebilirsiniz. Uzun bir yürüyüş için hafif termos tercih edebilirsiniz ,ancak ihtiyacınızı karşılayacak kadar kapasiteye sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle 0.5 lt termos bardaklar ve 0.75 lt ,1 Lt , 1.9 Lt gibi termos matara seçenekleri tüm markalarda mevcuttur.

Diğer Özellikler :


Eğer termosun kapağı bardak olarak kullanılabiliyorsa fazladan bir bardak taşımanıza gerek kalmaz. Ayrıca geniş ağızlı modellerden sıvıyı dökmek ve termosu temizlemek daha kolaydır , ayrıca buz küpleri de koyabilirsiniz.

Outdoor Giyim Modelleri
Sivugin Erkek Outdoor Polar Ceket Modelimizin Tanıtımını aşağıdaki Videoda GörebilirsinizTÜRKİYE'DE EN ÇOK SATILAN TERMOS MARKALARI NELERDİR ?Ülkemizde en çok satılan termos markaları genelde maalesef yabancı markalar ve birçoğu Çin'de üretilmektedir. Aşağıda yazdığımız bilinen markaların dışında; ithalatçı firmalar kendi markalarıyla da Çin'de benzer üretimler yaptırarak daha uygun fiyatlı ürünler piyasaya sunabilmektedir , ancak gida ile temas eden bu tarz ürünlerin ülkemize girerken her ne kadar bazı testlerden geçmesi gerekse de ; yine de tercih ederken mutlaka kullanılan malzemeler hakkında ithalatçı firmadan da bilgi almaya çalışmınızda fayda var.

STANLEY Termos

1913 Yılında kurucusu William Stanley Jr. 'ın vakum yalıtımını ve çeliğin gücünü tek bir şişede birleştirmesiyle Stanley Markası doğmuştur. Markanın merkezi Seattle 'da bulunmaktadır ve ürünleri Çin'de üretilmektedir. Son koleksiyonlarında farklı renkleriyle de satışa sunulmuş olsa da ikonik yeşil rengiyle özdeşleşmiş bir marka Stanley. Önceleri daha çok Outdoor Mağazalarında satılan Stanley Termos Bardak Matara gibi ürünler ; son yıllarda daha fazla satış noktasına ulaşmasıyla Türkiye'deki bilinirliğini arttırdı. Özellikle uygun bir fiyatla Aktüel ürün olarak Stanley Termos BİM 'de satışa çıktığı zamanlarda normal şartlarda bu marketi tercih etmeyen birçok kişiyi sabah erken saatlerde market kapısında kuyruğa dizecek kadar kült bir marka olduğunu da belirtmek isteriz =)

Stanley Markası ürünlerine oldukça güvenmekte ve ömür boyu garanti vermektedir. Talimatlara uygun olarak kullanılması durumunda geçerli olan bu garanti şartları hakkında daha detaylı bilgiyi Distribütör firmadan alabilirsiniz.


Stanley Termos Bardak Klasik Seri

THERMOS Termos

1892 yılında İskoç bilim adamı Sir James Dewar ; yaptığı kimyasal çalışmalarda şişenin içindeki maddenin sıcaklığını sabit tutması gerekliliğinden yola çıkarak ; büyük bir cam şişenin içine daha küçük bir şişe yerleştirdikten sonra iki şişe arasındaki havayı boşalttı. Bu sayede Vakumlu Şişeyi icat etmiş oldu. 1898 yılında daha profesyonel bir şişe yapabilmek için profesyonel cam üfleyicilerinin desteğiyle ticari markasıyla üretime başladı.

Dewar'a üretim yapan Reinhold Burger (Dewar’ın cam üfleyicisi) ve iş ortağı Albert Aschenbrenner vakumlu şişeleri koruyucu bir metal ile çevreleyerek ev tipi bir termos geliştirerek bunun patentini aldılar. Patentli ürünlerinin ismi için açtıkları yarışmada Yunanca "Isı" anlamına gelen "THÉRMĒ" kelimesinden türetilen “THERMOS” seçildi. 1906 yılında Amerikalı bir iş adamı üründeki potansiyeli görerek ürünün Amerika'ya ithalatı ve üretimi ile ilgili hakları alarak Burger'in denetimi altında Amerika'da üretime başladı. 1911 Yılına gelindiğinde İngiltere'deki üretimlerinde makinalaşmaya geçerek üretim hızını arttırdılar ve pazar lideri konuma geldi. Daha sonraki yıllarda dondurma dolapları , dondurulmuş balık dolapları , öğle yemeği kapları , askeri ve tıp alanında saklama kapları üreterek ürün çeşitlemesine gittiler.


Thermos Termos ve Thermos Yemek Termosu

LAKEN Termos

LAKEN 1912 Yılında İspanya'da Kurulmuş paslanmaz çelik ve plastikten termal performans sunan mataralar , şişeler ve kaplar üreten ve ürünleri 50'den fazla ülkede satılan bir firmadır. Firmanın ürünleri özellikle renkli termosları sevenlerin ilgisini çekebilir.

QUECHUA Termos

Fransız Spor Perakendecisi Decathlon 'un kendi markalarından biri olan QUECHUA ; 1997 Yılında Doğa Yürüyüşü ile ilgili ürünler için kurulmuştur . Markanın bünyesinde ayakkabı , tekstil ve termoslar gibi doğa yürüyüşü ile ilgili birçok farklı ürün bulunmaktadır. Bu sebeple yukarıdaki diğer markalar gibi tamamen Termos konusunda uzmanlaşmış bir marka gibi düşünemeyiz. Ancak ürünleri Decathlon'un kalite standartlarını sağlayan üreticileri tarafından üretildiği için testleri de aynı hassasiyette yapılmaktadır.

Bu markalar dışında Starbucks , Tchibo , Ikea gibi markalar da yan ürün olarak Termos Matara & Bardak satmaktadır. Bunlar da aynı Decathlon'un yaptığı gibi kalite standartı sağlayan genellikle uzakdoğudaki üreticilerde kendi markalarıyla üretim yaptırmaktadır.


HANGİ MARKA TERMOS ALMALIYIM ? TERMOS TAVSİYESİYazımızın başında söylediğimiz gibi ; sizin için en iyi termos markası hangisi sorusunun cevabı ihtiyacınıza en uygun olandır. Dolayısıyla ; kullanım amacınız , bütçeniz vs farklı olacağı için herkese uygun termos tavsiyesi vermek doğru olmayacaktır . Ancak ; Termos seçimi yaparken en önemli noktanın sağlığınız olduğunu unutmayın. Bu ürünler içecek ve yiyeceklerimiz ile temas ettiği için içerisindeki kimyasalların gıdalarımıza nüfuz etmiyor olması gerekir. Bu noktada tüketici olarak test yapma şansımız olmadığı için , bu testleri yaptıklarını ürün açıklamalarında belirten ve mümkünse güvendiğiniz markaları tercih etmek bu riski azaltacaktır.

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken nokta termosu nerede kullanacağınızdır . Eğer sadece Ofiste ve Arabada fazla hareket etmediğiniz bir ortamda kullanmayı düşünüyorsanız ve çok uzun süre içeceklerinizin sıcak ya da soğuk kalmasına ihtiyacınız yoksa ihtiyacınız olan büyüklükte ve bütçenize uygun bir termosu seçebilirsiniz. Birçoğu beklentinizi karşılayacaktır. Ancak ; doğa yürüyüşü & kamp gibi dışarıda yapılan faaliyetlerde kullanacaksanız ; bu ürünlerin çantada taşınması gerekeceğinden sızdırmazlık özelliğinin olması , çarpma & düşme gibi etkilere maruz kalabileceğinden dayanaklı olması ve kapalı alanda kullandığınız termoslara göre daha üst seviyede sıcak yada soğuk tutma özelliğinin olması sizin için daha doğru bir seçim olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi seçeceğiniz termosun bardak olan bir kapağı olması ve geniş ağızlı olması kolay temizlenmesi , boşaltılması ve buz küpleri koyabilmenize imkan verecektir.

A101 & BİM Stanley Termos Ne Zaman Gelecek 2021 TarihlerÜrünlerin hepsi İthal olduğu için maalesef son yıllarda fiyatları oldukça artmış durumda . Bu sebeple Babalar Günü gibi özel günlerde internet satışlarında yapılan indirimleri yada bu ürünlerin aktüel ürün olarak marketlerde satıldığı zamanları ( Stanley Termos Bim Market gibi ) takip edebilirsiniz. Referans almanız açısından A101 & BİM Stanley Termos 2021 Fiyatları ( 2020'ye göre görüldüğü gibi USD kuruna bağlı olarak artmakta ...);
 • Bim Stanley 2020 28 Şubat Kampanyası : Stanley Termos Bardak 0,47 Lt => 149 TL 'ye satıldı.
 • A101 Stanley Termos 2020 13 Ağustos Kampanyasında : Stanley Termos 1 Lt => 199,95 TL'ye satıldı.
 • Bim Stanley Termos 2020 25 Eylül Kampanyasında : Stanley Termos 1,3 Lt => 269,00 TL'ye satıldı
 • Bim Stanley Termos 2020 23 Aralık Kampanyasında : Stanley Termos 1,3 Lt => 299,00 TL'ye satıldı.
 • Bim Stanley Termos 2021 31 Mayıs Kampanyasında : Stanley Termos Bardak 0,47 Lt => 259,00 TL'ye satıldı.
 • Bim Stanley Termos 2021 09 Temmuz Kampanyasında : Stanley Termos 1,3 Lt => 299,00 TL'ye satıldı.
 • A101 Stanley Termos 2021 18 Ekim Kampanyasında : Stanley Termos 1,4 Lt => 369,00 TL'ye satıldı.


 • Gördüğünüz gibi A101 ve BİM Stanley Termos Fiyatları normal fiyatlarının oldukça altında. Ancak kampanya zamanlarında bu ürünlere ulaşabilmek de oldukça zor. Sabah erken saatlerde market önlerinde kuyruk olabileceğini düşünerek ne kadar erken giderseniz o kadar şansınız artar... Umarız yazımız En iyi Termos Markası Hangisi diye soranlara ve Almayı Düşünenler için Termos Tavsiyesi konusunda Açıklayıcı olmuştur. Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız Kampçılık ,Doğa Yürüyüşü , Dağcılık ile ilgilenen arkadaşlarınıza paylaşırsanız çok seviniriz.

  E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
  Sivugin Outdoor E-Bülten
  * doldurulması zorunlu alan