SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 11

KAMP MALZEMELERİ NELERDİR ve EKSİKSİZ KAMP MALZEMELERİ

Kampa giderken alınması gereken Kamp Malzemeleri Nelerdir ? sorusunun cevabı ve kampa gitmeden hazırlanması gereken kamp malzemeleri listesi ; gidilen bölgeye , hava şartlarına , planladığınız süreye ve bütçenize göre değişiklik gösterir. Eğer ihtiyacıma uygun kamp malzemeleri nelerdir diye merak ediyorsanız, farklı tipteki kamp malzemelerini açıkladığımız yazımızı okumaya devam edin ve çantanızı hazırlarken size yardımcı olabilecek aşağıda linkini bulacağınız kamp malzemeleri listesi pdf dosyasını çıktı almayı unutmayın!

Kamp hazırlıkları yaparken ihtiyacınız olabilecek herhangi bir şeyi unutmamak için önceden "kamp malzemeleri listesi" oluşturmak oldukça faydalıdır. Kampa giderken yanımıza almamız gerekenler bölge, hava şartları ve süre gibi değişkenlerin yanında kampa ulaşım şeklimize göre de değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse ;Eğer kamp yapılacak bölgeye bir araçla ulaşacaksak malzemeleri uzun bir mesafe boyunca taşıma ihtiyacımız olmayacagı için daha ağır malzemeler ve yük yanımızda getirebiliriz (Örnek olarak Kamp Sandalyesi , Kamp Masası gibi ). Ancak kamp yapılacak bölgeye uzun bir yürüyüş sonrası ulaşmayı hedefliyorsak daha hafif malzemeleri tercih etmemiz doğru olacaktır. Bu sebeple ihtiyacınız olan kamp malzemeleri nelerdir ? sorusunun tek bir cevabı yoktur ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Genel olarak birçok kişinin ihtiyacını karşılayabilecek ve çanta hazırlarken sizlere yardımcı olabilecek bir Kamp Malzemeleri Listesi Pdf dosyası oluşturduk.

Kamp malzemeleri Listesi Pdf

Yukarıda sadece üst kısmını gördüğünüz dosyada "isteğe bağlı" kısımların altında boş bırakılan yerleri de kendiniz doldurarak dosyayı özelleştirebilirsiniz. Herşeyi aldığınızdan emin olmak için bu tarz önden hazırladığınız bir liste ile çantanızı doldurmak hem tecrübeli kampçılar hem de ilk defa kampa gidecekler için oldukça faydalıdır. Dosyayı aşağıdaki butondan indirebilir ve kampa gideceğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Daha önceki yazımızda Kamp Kıyafetlerinden bahsetmiştik .(Konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin "Kampa Giderken Ne Giyilir ?" içerikli blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.),


Outdoor Giyim ModelleriBu yazımızda "Kampta olmazsa olmaz" malzemeler ve ihtiyacınıza göre seçim yapabileceğiniz kamp malzemelerinin farklı tiplerinden bahsedeceğiz.


Kamp malzemeleri Listesi

KAMP MALZEMELERİ NELERDİR ?


Şimdi Hazırlamış olduğumuz Kamp Malzemeleri Listesi PDF Dosyasında "Kamp Alanı Malzemeleri" ,"Kamp Mutfağı Malzemeleri " , "Sağlık & Hijyen Malzemeleri" gibi başlıklar altında sınıflandırdığımız Kamp Malzemelerinin Farklı Tiplerinden bahsedeceğiz. Eğer malzemeler hakkında temel bigiye sahip olursanız Kamp Malzemeleri Nelerdir ? sorusunun cevabını değişen mevsim ve süre gibi farklı parametrelere göre belirlemek ve gerektiğinde değiştirmek çok daha kolay olacaktır. Yazımızda ilgilendiğiniz kamp malzemesinin bölümüne gitmek için aşağıdaki listedeki başlıklara tıklayınız.1- KAMP ÇADIRI :


Şüphesiz " Kamp Malzemeleri Listesi " nde en başa yazılması gereken ekipman kamp çadırıdır. Öncelikle bilmeniz gereken "herkese uygun bir çadır" diye birşey olmadığıdır. Kamp çadırları farklı ölçülerde ve farklı özelliklerde üretilmektedir. Örnek vermek gerekirse bazı ultra-hafif çadırlar uzun yürüyüşler sonunda konaklamak için uygunken , daha ağır ve farklı lükslere sahip çadırlar arabayla ulaşabildiğimiz kamp alanları için uygun olacaktır.

Çok fazla detaya girmeden , genel olarak çadırlar 3 Mevsim ve 4 Mevsim olarak sınıflandırabiliriz. 3 Mevsim Çadırlar genelde ağır kış şartları dışında kullanılabilirken , 4 Mevsim Çadırlar ise daha sağlam kumaşlardan sert rüzgarlara ve kar yığınlarına karşı kullanılmak üzere tasarlanmaktadır.

3 Mevsim Çadır Nedir?


3 Mevsim Çadırlar en fazla tercih edilen çadır tipleridir. İlkbahar ,yaz ve sonbahar gibi nispeten daha ılıman hava şartları için tasarlanan hafif çadır tipleridir. Genelikle hava sirkülasyonunu sağlayan çift tente sistemi ve gözenekli kumaştan pencere sistemleri bulunur. 3 mevsim çadırlar sağanak yağışlara dayanabilir; ancak sert fırtınalara, şiddetli rüzgarlara veya şiddetli kar yağışlarına sürekli maruz kalındığı durumlar için iyi bir seçenek değildir.

Kamp Malzemeleri Listesi 3 Mevsim Kamp Cadiri

4 Mevsim Çadır Nedir?


Her mevsim kullanılabilen 4 Mevsim Çadırlar ; özellikle Sert rüzgarlara ve olası kar yığınlarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Başlıca özellikleri ağır kış şartlarında ve yüksek rakımlarda kullanılabilmeleridir.
3 Mevsim Çadırlara göre daha ağır ve sağlam bir kumaş ve daha fazla pole sahiptir. Yuvarlak kubbe tasarımları ; kar yığınlarının tente üzerinde toplanmasını engeller. Havalandırmayı sağlayan yapı daha az olduğundan ılık havalarda daha sıcak ve havasız hissettirebilir, ancak sert rüzgarların başladığı zamanlar için en doğru tercihtir.

Kamp Malzemeleri Listesi 4 Mevsim Kamp Cadiri

Kaç Kişilik Çadır Tercih Etmeliyiz?


Kamp Çadırı seçerken dikkat etmemiz gereken noktalardan bir diğeri de konaklayacak kişi sayısıdır. Genel olarak 2 Kişi konaklanacaksa biraz daha geniş bir alan ve konfor için , 2 Kişilik Çadır yerine 3 Kişilik Çadır tercih etmekte fayda vardır. Benzer şekilde 4 kişilik bir aile konaklayacaksa 6 Kişilik Kamp Çadırı tercih etmek daha doğru bir tercih olur.

Kamp Malzemeleri Listesi 3 Kişilik Kamp Cadiri

2- KAMP UYKU TULUMU :


Uyku Tulumları ; Kamp Çadırlarından sonra Kamp Malzemeleri Listesi 'nin olmazsa olmazlarındandır. Çadırlarda olduğu gibi , uyku tulumları da farklı ağırlık ve farklı sıcaklıklar için üretilirler. Bu sebeple yapacağınız aktivite ( Sadece Kamp mı? Yoksa "Trekking" mi? ) ve mevsim şartları uyku tulumu seçiminizi etkileyecektir.

Kamp Uyku Tulumu ile Trekking Uyku Tulumu arasındaki farklar nelerdir ?


Uyku Tulumu satan Outdoor Mağazalarına gittiğinizde "Kamp Uyku Tulumu" ve "Trekking Uyku Tulumu" ("Backpacking" diye de adlandırılır) şeklinde farklı isimlendirilmiş ürünler göreceksiniz. Genel olarak Kamp Uyku Tulumları içinde dönebileceğiniz daha geniş ürünlerken , Trekking Uyku Tulumları daha dar ve daha hafif olarak üretilir ve Doğa Yürüyüşü ,Tırmanış gibi aktiviteler için daha uygundur. Eğer hem kamp hem doğa yürüyüşü yapıyorsanız "Trekking" & "Backpacking" Uyku Tulumlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Uyku tulumlarının üzerinde bulunan ısı dereceleri neyi ifade eder ?


Markalar Uyku tulumlarında "konfor sıcaklık" , "limit sıcaklık" ve "ekstrem sıcaklık " derecelerini yazmaktadırlar. Standart Erkek ve Standart Kadın baz alınarak belirlenen bu ideal sıcaklık değerlerinin , cinsiyete göre değişebildiği gibi kişiden kişiye göre de değişebildiği unutulmamalıdır. Bu sebeple , her zaman kamp yapacağımız bölgede beklenen hava şartlarından daha soğuk şartlar için bir uyku tulumunu yanımızda götürmekte fayda vardır. Eğer hava şartları beklentimizden sıcak olursa uyku tulumunun fermuarını açabilirsiniz.
Kamp Malzemeleri Listesi Uyku Tulumu Isı Değerleri
 • Konfor sıcaklık : Tulumun içinde rahat bir pozisyonda yatan kullanıcının, üşümeden ve terlemeden, vücut ısısının tamamen dengeli olduğunu hissettiği en düşük sıcaklık limitidir ( Standart kadın değerlerine göre belirlenir ve kadın uyku tulumlarını derecelendirirken kullanılır).

 • Limit sıcaklık :Tulumun içinde rahat bir pozisyonda yatan kullanıcının, üşümeden ve terlemeden, vücut ısısının tamamen dengeli olduğunu hissettiği en düşük sıcaklık limitidir ( Standart erkek değerlerine göre belirlenir ve erkek ve unisex uyku tulumlarını derecelendirirken kullanılır).

 • Ekstrem sıcaklık :standart bir kadının uyku tulumunun içinde hipotermi riski olan bir sıcaklık derecesinde yaklaşık altı saat hayatta kalabileceği ısı değeridir.Uyku tulumu tipleri nelerdir ?


 • Mumya Tipi : Aşağıya doğru daralan bir kesimi sayesinde daha iyi bir ısı yalıtımı sağlar , daha çok soğuk havalarda tercih edilir.

 • Yarı Dikdörtgen : Mumya Tipine göre biraz daha geniş bir alana sahip olacak şekilde bir kesime sahiptir , hem rahatlık hem de sıcaklık isteyenler için uygun bir uyku tulumu tipidir.

 • Dikdörtgen : Bir çok "kamp uyku tulumu" dikdörtgen kesime sahiptirr , burada ön plana çıkarılan özellik rahatlıktır.

 • Kamp Malzemeleri Listesi Uyku Tulumu Tipleri ve Şekilleri


Uyku tulumlarının dolgu malzemeleri arasındaki farklar nelerdir ?


Uyku Tulumlarında Dolgu Malzemesi olarak genellikle "kaz tüyü" ve sentetik elyaflar kullanılır. Isı yalıtımı bakımından uyku tulumu seçiminde oldukça önemli bir faktör olan dolgu malzemeleri aynı zamanda fiyata da etki eden en önemli faktörlerden biridir.

 • Kaz Tüyü: Kaz Tüyü Uyku Tulumları genel olarak sentetik elyafla doldurulmuş uyku tulumlarına göre daha pahalıdır. Hafif ve sıkıştırılabilir olmasından dolayı tercih edilir ve sentetik elyaf dolgulara göre daha uzun kullanım ömürleri vardır. Kaz Tüyü Dolgunun dezavantajı ıslandığı zaman yalıtım özelliğini kaybetmesidir. Bu sebeple genellikle Kaz Tüyü Uyku Tulumlarının dış kumaşına su geçirmezlik özelliği kazandırılmaktadır.

 • Sentetik Elyaflar : Genellikle Polyester Elyaflar uyku tulumlarında dolgu malzemesi olarak kullanılır. Kaz tüyüne göre daha uygun fiyatlıdır ve ıslakken de ısı yalıtım özelliğini korur. Bu sebeple nemli havalar için uygundur.3- KAMP MATI & TREKKİNG MATI :


Geleneksel Kamp matları yerini son yıllarda Şişirilebilir Kamp matlarına bırakmıştır. 2 kişilik ve tek kişilik olarak bulabileceğiniz bu matlar zeminle olan temasınızı keserek hem yalıtım sağlar hem de daha konforlu bir şekilde uyumanızı sağlar.

  Kamp Malzemeleri Listesi Kamp Matı Trekking Matı
 • Şişirilebilir Kamp Matı: Şişirilebilir Kamp Matları hafif olmalarından dolayı Trekking Faaliyetleri için idealdir. Çoğunlukla üfleyerek şişirebilirsiniz ya da Daha uzun süre kullanım ve daha iyi bir konfor için pompayla şişirilmeleri tavsiye edildiği için ufak bir pompaya da ihtiyacınız olabilir.

 • Köpük Matlar : Geleneksel köpük kamp matları rulo şeklinde kıvrılarak taşınır , zeminle uyku tulumunuz arasında ısı yalıtımı sağlar. Fiyat olarak oldukça uygundur.

4- SIRT ÇANTASI ve ÇANTA YAĞMURLUĞU :


Sırt çantaları genellikle hacimlerine göre sınıflandırılırlar. Sırt çantalarının hacimleri ufak topların çantanın ana bölmesi ve tüm ceplerine doldurulduktan sonra , litre bazında hacim ölçeğine sahip kaplara boşaltılan bu topların ne kadar hacim kapladığına göre belirlenir. Sırt çantanızın büyüklüğünü seçerken ne kadar süreliğine kampa gittiğinize ve kamp bölgesine veya bölgelerine ulaşım sırasında ne kadar ağırlık taşımak istediğinize dikkat etmelisiniz. Genel bir değerlendirme yapacak olursak ;
 • 1-3 Gecelik Kamplar için 30-50 lt

 • 3-5 Gecelik Kamplar için 50-80 lt

 • 5 Geceden fazla Kamplar için 70(+) lt

 • Sırt çantasına ihtiyacınız olacaktır. Özellikle yağmurlu havalar için çantanızda bulunan malzemeleri ekstra koruma amacıyla sırt çantası yağmurluğu da unutulmaması gereken kamp malzemelerinden biridir.

Kamp Malzemeleri Listesi Trekking Sırt Çantası

5- KAFA LAMBASI ,EL FENERİ ve KAMP LAMBASI:


Kamp alanında hava karardıktan sonra aydınlatma ihtiyacanız olacaktır . Her ne kadar kurallara uyularak yakılmış bir kamp ateşi bu görevi görse de, unutmamak için mutlaka "el feneri" , "kafa lambası" veya "kamp lambası"nı kamp malzemeleri listesi oluştururken eklemenizi tavsiye ederiz.

KAMP İÇİN KAFA LAMBASI


 • Kamp için Kafa Lambası seçerken nelere dikkat edilmeli ?
 • Hava karardıktan sonra çadır kurarken , el feneri yerine kafa lambası tercih etmek çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Günümüzde kafa lambaları uzun ömürlü ve tasarruflu olan LED aydınlatma sağlamaktadırlar.
  Kafa Lambaları Genellikle 3 Çeşit Aydınlatma Moduna Sahiptir.
  • GENİŞ => Genel Kamp işlerinde ve okumak için kullanılan
  • ODAKLI / DAR => Uzun Görüş mesafesine sahip karanlıkta patikada yürürken kullanılan
  • AYARLANABİLİR
 • Kafa Lambalarında Lümen ( Işık Akısı ) Nedir ?
 • Işık akısı, bir aydınlatma elemanının her yönde yaydığı toplam ışık miktarını yani ışık gücünü ifade eder. Birimi lümen’dir.
 • Kafa Lambalarında Aydınlatma Mesafesi Nedir ?
 • Kafa Lambaları metre olarak aydınlattıkları mesafelere göre test edilir. Lümen ışık kaynağının kaynağındaki parlaklığı hakkında fikir verirken, aydınlatma mesafesi ne kadar uzağı aydınlatabildiğini gösterir.
 • Kafa Lambalarında Pil Ömrü Nedir ?
 • Kafa lambalarında Pil Ömrü , Kafa Lambasının aydınlatacağı mesafenin 2 metrenin altına düştüğü ana kadar geçen süre olarak hesaplanır.


Kamp Malzemeleri Listesi Kamp için Kafa Lambası

KAMP LAMBASI


Eskiden kamp ışıklandırması için cam pencereli gaz yağı lambaları kullanılırdı. Verdiği parlak ve sıcak ışık hala nostaljik olsa da ,günümüzdeki LED aydınlatmadaki gelişmeler artık ışık kaynaklarını daha kompakt bir hale getirerek çantanızda daha kolay taşınabilir hale getirmeiştir.
  Kamp Lambası Tipleri Nelerdir?
 • 1. Elektrikli Kamp Lambaları :
 • LED Teknolojisini kullanan Kamp Lambaları bu sınıfa girerler.
  Avantajları:
  • Daha uzun Pil Ömrü
  • Daha iyi ışık çıkışı
  • Sağlam Yapısı
  • Çocuklar için daha güvenli olması

 • 2. Gaz Yağlı Kamp Lambaları :
 • Gaz yağı Lambaları yoğun ışık saçtıkları için genellikle tüm kamp alanını aydınlatmak istediğinizde tercih edebilirsiniz.
  Dezavantajları:
  • Havalandırma ihtiyacı
  • Isı üretirler , çocukların bulunduğu ortamlarda tehlikeli olabilir
  • Nispeten daha gürültülü yanarlar
  • Genelikle ağır ve hacimlidir

 • 3. Mum Kamp Lambaları & Fenerler :
 • Avantajları:
  • Sessiz ve yumuşak bir ışık
  • Yakın alan aydınlatması için uygun

  Dezavantajları:
  • Işık gücü azdır
  • Çadır kumaşı gibi yanıcı malzemelerden uzak tutulması gerekir
  • Isı üretikleri için yanarken dokunmak için sıcaktır


Kamp Malzemeleri Listesi Kamp Lambası Kamp Feneri

6- KAMP OCAĞI ve KARTUŞU:


Propan (30% ) ve Bütan (70% )Karışımlı gazın sıkıştırıldığı Kartuş ve Ocak Üniteleri ;kullanımı en kolay ve hızlı Kamp ocağı çözümüdür. Vidalı olarak tercih edeceğiniz farklı kamp ocaklarında , ihtiyacınıza göre 80 (1,5 saate kadar) ,230 ( 4 saate kadar) ,450 gramlık( 7-8 saate kadar) kartuşları kullanabilirsiniz. Kamp sürenize göre ; " kamp malzemeleri listesi "ne bir kaç ekstra kartuş ( uçağa alınmadığını unutmayın) ve çakmak eklemeyi unutmayın... Kamp Malzemeleri Listesi Kamp Ocağı ve Kartuşu

7- KAMP MUTFAK MALZEMELERİ:


Kamp malzemeleri Listesini oluştururken , Kamptaki kişi sayısı ve kamp ulaşma şekliniz yanınızda götüreceğiniz Kamp Mutfak Malzemelerini etkileyecektir. Eğer Kamp yapacağınız yere uzun bir yürüyüşten sonra ulaşacaksanız , hafif bir kamp ocağı ve hem ısıtma hem de içinden yemek için kullanılmak üzere , yanınızda hafif bir tava götürmeniz mantıklı olur. Bunun yanından plastik sofra setleri ( çatal, bıçak vs) temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Aile veya kalabalık bir grupla kampa gidiyorsanız daha fazla yemek malzemesi ( tencere, tava , çatal , bıçak vs. ) yanınızda bulundurmanız gerekecektir. İçeceklerinizi sıcak veya soğuk tutmak için 1.5 Lt'lik bir termos da kampta olmazsa olmaz malzemelerden biridir ve unutulmaması gerekir. Eğer Termos alırken nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız konu ile ilgili yazdığımız blog yazısına göz atabilirsiniz. Ayrıca Kamp yaparken oluşan çöpler ve mutfak malzemelerinin temizlenmesi hakkında bilgi almak için daha önceki yazımız olan Doğa Dostu Kampçılık Nedir ? yazımıza göz atabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Listesi Kamp Mutfak Malzemeleri

8- KAMP İÇİN HİJYEN VE SAĞLIK MALZEMELERİ :


Kamp süresince muhtemelen şehir merkezinden uzakta olacağınız için kendi sağlığınız için en gerekli ihtiyaçlarınız konusunda daha dikkatli olmanız gerekir.
 • İlk Yardım Malzemeleri
 • Varsa düzenli kullandığınız ilaçlar
 • Tuvalet Kağıdı
 • Güneş Kremi

KAMP MALZEMELERİ LİSTESİ HAZIRLARKEN EKLENEBİLECEK EKSTRALAR :


 • Çok amaçlı Cep Çakısı
 • Ateş Başlatıcı & Çakmak & Kibrit
 • Çöp torbası
 • Katlanır Kürek
 • Kamp Sandalyesi
 • Katlanabilir Kamp Masası
 • Su geçirmez kilitli poşetler ( elektronik eşyalarınız için )
 • Bant ( çadırın delinmesi , bazı şeyleri bağlama vs gibi durumlar için pratik çözüm )
 • Paracord İpler ( sağlam bir şekilde malzemeleri bağlamanın yanında ihtiac olduğunda ayyakabı bağcığı , kemer vs görevi de görebilir

KAMPTA HER ZAMAN YANINIZDA OLMASI GEREKENLER:


 • Telefon
 • Pusula
 • Nakit Para
 • Kimlik


İlk başta söylediğimiz gibi yukarıdaki kamp malzemeleri listesi birçok değişkene ve kişisel tercihlere göre farklılık gösterecektir. Her yeni kamp ve trekking aktivitesi sonrasında yeni tecrübeler biriktirildiği için her bireyin kendine ait doğru bulduğu bir liste oluşacaktır. Bu listedeki başlıkları yazarak kamp öncesinde kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmek olası unutkanlıkları önleyerek daha konforlu ve keyifli trekking ve kamp etkinlikleri yapmamızı sağlar.

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


        ERKEK POLAR MODELLERİ        

        KADIN POLAR MODELLERİ        

      ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

      KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

    POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

    PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

    POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

       POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

   ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   

En yeni ürünlerimiz ve indirimlerden haberdar olmak için Instagram Hesabımızı Takip Edin!

E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
Sivugin Outdoor E-Bülten
* doldurulması zorunlu alan