SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 10

Trekking Ne Demek ? Hiking Ne Demek ? Trekking ve Hiking Farkı Nedir ? Gerekli Malzemeler ve Kıyafetler


Google "Hiking" Kelimesinin Türkçesini "Doğa Yürüyüşü" olarak çevirirken , "Trekking" kelimesini Türkçesini sorguladığımızda "Yürüyüş" olarak çevirmektedir. Peki daha çok doğa sporları ile alakalı Türkçe cümlelerde ve çoğu zamanda eş anlamlıymış gibi kullanılan bu kelimelerden "Trekking ne demek? " ,"Hiking Ne Demek ?" ve " Trekking ve Hiking Farkı Nedir "? Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için; Hiking ve Trekking için gerekli Malzemeler ve Kıyafetleri de içeren Blog yazımızı okumaya devam edin...

Ülkemizde "Hiking" ve "Trekking" kavramları sıklıkla karıştırılmaktadır . Google çevirisinde olduğu gibi Doğa Sporu olarak kullanılan "Trekking" kelimesinin Türkçe'de tam bir karşılığının olmamasının da yanlış kullanımlara ve karışıklıklara yol açtığını söyleyebiliriz. Peki Hiking ile Trekking kelimelerinin Türkçe'deki doğru anlamı nedir ve Trekking ve Hiking Farkı Nedir ?
(Yazımız biraz uzun olduğu için ilgili bölüme gitmek için aşağıdaki listedeki başlıklara tıklayınız. )

Hiking Ne Demek ?


Önceden belirlenmiş rotalarda , gün içerisinde başladığımız noktaya geri dönebilmemize yetecek kadar malzemeyi yanımıza alarak yaptığımız doğa yürüyüşlerine ingilizcede "hiking" denir.

Hiking Rotaları genellikle daha önce birileri tarafından işaretlenmiş veya başkalarının da yürümesi için açılmış , kolaylaştırılmış patikalardır. "Hiking" diye tanımlanan yürüyüşler; Genellikle günübirlik olarak , haftasonları ve grup halinde yapılan doğa yürüyüşleridir. Burada amaç daha çok şehir hayatının stresinden uzaklaşarak doğanın tadını çıkarmaktır. Dolayısıyla rotalar kısmen daha kolay ve orta zorlukta diye tanımlayabileceğimiz doğa parkurları üzerinde belirlenir.

Hiking Ne demek , Hiking Nedir

Bu yürüyüşler yarım günlük ve tam günlük olarak planlanır ve çoğu zaman başlangıç ve bitiş noktaları aynıdır. Rehberlerin önceden belirlemiş olduğu bu doğa yürüyüşü rotaları; arazinin ve katılımcıların durumuna göre çember şeklinde olabildiği gibi , aynı rotadan gidip geri gelmek şeklinde de olabilir. Yürünecek noktaya toplu taşıma ( servis , otobüs gibi) araçları ile hepbirlikte ulaşıldığı bazı durumlarda , araçlar yürüyüşçüleri bıraktıktan sonra planlanan bitiş noktasına gidebilmesi durumunda da tek yön olarak hiking rotaları oluşturulabilinir.

Dolayısıyla ülkemizde hemen hemen her ilde haftasonları gruplar halinde yapılan günübirlik doğa yürüyüşü aktivitelerinin ingilizcedeki karşılığı "hiking" olarak tanımlanır. Sonuç olarak Hiking ne demek ? sorusunun kabaca cevabı "günübirlik doğa yürüyüşü" diyebiliriz. Peki bu durumda Trekking ne demek ve Hiking ile arasındaki farklar nelerdir ? diye merak ediyorsanız , yazımızı okumaya devam edin...


Trekking Ne Demek ?


Trekking , Hiking'e göre daha fazla malzeme taşınan , daha zor yollarda yürünen ve gecenin yürüyüş rotası üzerinde Doğada Kamp yaparak ( veya varsa Pansiyonda konaklayarak ) ertesi gün de yola devam edilen ( birden fazla günü içeren ) faaliyetlerdir. Dolayısıyla Kamp malzemeleri listesi , yiyecek - içecek gibi konuların daha detaylı planlanması gereken daha kapsamlı ve profesyonel bir faaliyettir.

Trekking Ne Demek ?Hiking ve Trekking farkı nedir?

Hiking ile Trekking arasındaki en önemli fark ; Trekking Faaliyetlerinin engebeli arazide yapılması ve gecenin doğada kamp yaparak veya varsa pansiyon vs konaklayarak geçirilmesinden sonra ertesi gün de yola devam edilmesidir. Dolayısıyla Planlanan gün sayısına göre Kamp Malzemeleri , Yiyecek & İçecek ve Kıyafetlerin yürüyüş esnasında taşınması gerekir. Hiking faaliyetleri ise yukarıda bahsettiğimiz gibi günübirlik olur ve görece daha kolay rotalarda yapılır.

Hiking ve Trekking Farkı

Şimdi hiking ve trekking arasındaki temel farkları göze alarak ; yanımıza almamız gereken kıyafet ve malzemelere göz atalım...

Doğa Yürüyüşü & Trekking Kıyafetleri Nelerdir ?Öncelikle her türlü doğa sporu faaliyetinde olduğu gibi Hiking ve Trekking Kıyafetleri seçerken "katman sistemine" dikat etmelisiniz. ( Katman Sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin "OUTDOOR GİYİM KATMANLARI NASIL SEÇİLİR?" başlıklı blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.)
 • HIZLI KURUYAN İÇ ÇAMAŞIRI :

  Doğa Yürüyüşü için Boxer
  Doğa Yürüyüşü ve Kamp gibi Spor Faaliyetlerde İç Çamaşırı seçimi konforunuz açısından oldukça önemlidir. Bu tarz aktivitelerde özellikle Pamuklu İç Çamaşırlarından uzak durmak gerekir. Hızlı Kuruma Özelliği olan , mümkünse paça boyu uzun boxer tarzı modeller pişik önleme özelliği olduğu için tercih edilmelidir.

 • TERMAL İÇLİK :

  Doğa Yürüyüşü için Termal İçlik
  Kış şartlarında yapılan doğa yürüyüşlerinde temel katman olarak tercih edebiliriz – ancak faaliyet tipine ve hava şartına göre içlik tiplerinin değiştiğini unutmamak gerekir. Doğru termal içlik seçimi hava şartı ne olursa olsun , vucudunuza en yakın katman olduğu için konforunuzu oldukça arttıracaktır.
  Temel Katman olarak Termal İçlikleri düşündüğümüzde dikkat etmeniz gereken 3 nokta vardır:
  •       1 .Kumaş Tipi : Termal içliklerde kumaş tipi dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır. İster Sentetik bir kumaş ( polyester , naylon , polypropilen veya karışımları) tercih edin , isterseniz doğal bir kumaş ( yün ,ipek gibi-- pamuktan uzak durun ) tercih edin , seçtiğiniz kumaş teri vucudunuzdan uzaklaştırabiliyor olmalıdır.
  •       2 .Kumaş Ağırlığı : Hafif Ağırlıklı - Orta Ağırlıklı - Ağır olmak üzere 3 kategoride sınıflandırabileceğimiz termal içlik ağırlıkları faaliyet tipine göre seçilmelidir. Ağır içliklerin daha kalın olmasını ve daha fazla ısı yalıtımı sağlamasını bekleriz.
  •       3 . Kalıp : İçliklerin oluşan teri vucudunuzdan uzaklaştırabilmesi için vucudunuzla direkt temas edebiliyor olmaları gerekir , yani vucudunuz sarmalıdır.


 • HIZLI KURUYAN SPOR TİŞÖRT :

  Kamp kiyafetleri Uzun ve Kısa Kollu Tişört
  Günübirlik doğa yürüyüşleri (hiking) gibi efor sarfedilen doğa sporları esnasında pamuklu giysilerden ( tişört ve pantolon ) uzak durmalıyız. Pamuklu tişörtler aktivite sırasında oluşan teri sünger gibi emerek ıslak kalırlar ve akabinde ısınız vucudunuzdan uzaklaşarak üşüme hissine yol açar. Rüzgarlı ve soğuk havalarda bu etki daha da fazla görülür ve oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ancak Polyester Spor Tişörtlerde ise durum farklıdır. Özellikle yaz aylarında yapılan doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler esnasında güneşin de etkisiyle terleme daha fazla olmaktadır. Polyester yapısı gereği oluşan teri kumaşın dış yüzeyine transfer ederek vucudunuzdan uzaklaştırır ve kumaşın dış yüzeyine taşınan ter hava ile temas ederek kurur.Bu sebeple doğa yürüyüşleri sırasında Hızlı Kuruma özelliğine sahip Polyester Spor Tişörtleri tercih etmemizde fayda vardır.
  Sivugin Outdoor Koleksiyonunda bulunan Sertifikalı Polyester Kumaştan üretilmiş , Hızlı Kuruma ve Koku Yapmama Özelliğine sahip Kısa ve Uzun Kollu Polyester Spor Tişört Modellerini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

  (Konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin "DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE SPOR TİŞÖRTLER NEDEN POLYESTER KUMAŞLARDAN ÜRETİLİYOR?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.)
  Hızlı Kuruma Özelliği olan Fonksiyonel Polyester Tişörtler Kısa ve Uzun Kollu olarak üretilmektedir. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisinin yüksek olduğu saatlerde kollarınızı kapamasından dolayı uzun kollu spor tişörtleri tercih edebilirsiniz. Uzun kollu tişörtler aynı zamanda güneşin zararlı etkilerine karşı kollarınzda ekstra örtme sağlamasının yanında sivrisinek gibi zararlılara karşı da doğal bir koruma sağlar.

  (Güneşin zararlı etkilerinde karşı geliştirilen UV Korumalı Kıyafetler hakkında daha faza bilgi almak için"UV KORUMALI TİŞÖRT & KIYAFET NEDİR ?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.))

 • POLAR MONT & CEKET , POLAR SWEATSHIRT veya POLAR YELEK :


  Kamp Kıyafetleri Polar Giysi Polar Mont Polar Yelek
  Polar Giysiler kumaş yapısından dolayı çok iyi bir ısı yalıtımı sağlar. Bu sebeple hem kış aylarında hem de yaz aylarında en fazla tercih edilen "ara katman" kıyafetlerin başında gelmektedir. Yaz aylarında Polar Giysi belki garip gelebilir ama dağlarda yapılan doğa yürüyüşleri sırasında hava şartları ani değişiklikler gösterebileceğinden çantanızda bulunduracağınız Tam Fermuarlı Polar Mont & Ceket , Yarım Fermuarlı Polar Sweatshirt veya Polar Yelekler kurtarıcınız olabilir . Özellikle Outdoor Polar Giysiler hem hafiftir hem de sıkıştırılabildiğinden çantanızda çok az yer kaplar ve günübirlik doğa yürüyüşü (hiking) faaliyetleri için oldukça uygundur.
  Sivugin Outdoor Koleksiyonunda bulunan "Anti-Pilling" ( Tüylenme yapmayan) Kumaştan üretilmiş; Kadın ve Erkek Polar Mont/Ceket , Sweatshirt Modellerini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

  Hangi Polar Giysinin size daha uygun olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için "KULLANIM AMACINIZA EN UYGUN POLAR MODELLERİ NASIL SEÇİLİR ?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.

 • SU GEÇİRMEZ OUTDOOR MONT , SOFTSHELL MONT veya YAĞMURLUK :

  Su Geçirmez Outdoor Mont , Softshell Mont veya Yağmurluklar doğa yürüyüşlerinde hava şartlarına göre mutlaka yanımızda bulunması gerekir. Hava şartına göre doğru Mont veya Yağmurluğu tercih edebilmek için bu ürünlerin Su Geçirmezlik , Su İticilik ve Nefes Alabilirlik gibi özelliklerini iyi anlamamız gerekir.

  Su Geçirmez ve Nefes Alabilir : Bu özelliğe sahip montlar hem yağışı içeri almazken , aynı zamanda terlemeyle oluşan su buharını dışarıya atabilmektedir. Yoğun performans içeren doğa yürüyüşlerinde bu tarz ürünleri tercih etmeniz daha faydalıdır.

  Su İtici ve Nefes Alabilir : Bu tarz ürünler hafif yağış altında bir süre koruma sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse , rüzgarlıklar ve softshell montları bu grupta sınıflandırabiliriz.

  Su İtici ve Nefes Almaz : Acil durum Pançoları bu gruba girer. Bu ürünler oturarak veya fazla hareket etmeden yağmurun geçmesini beklediğiniz durumlarda oldukça faydalıdır .Çok ucuz fiyatlara satılan ve çantanızda yer kaplamayan bu ürünler doğa yürüyüşüne giderken yanınızda olması gereken ürünlerdendir.

 • DOĞA YÜRÜYÜŞÜ (Hiking) PANTOLONU & SOFTSHELL PANTOLON:
  Kamp Kıyafetleri Pantolon ve Sort

  Yazın doğa yürüyüşüne giderken polyester veya naylon gibi sentetik elyaflardan yapılmış ince outdoor pantolon veya outdoor şort tercih edebilirsiniz. Yazın sıcak havalarda outdoor pantolon giymek düşüncesi bile sıcak basmasına yol açabilir ,ancak özellikle gün içinde yapılacak doğa yürüyüşlerinde sizi rahatsız edebilecek çalılar , sivrsinekler ve güneş yanması gibi dış etkilere karşı ekstra koruma sağlayacağı unutulmamalıdır. Yazlık Outdooor Pantolon Modellerinde bazılarının diz bölgesinde bulunan fermuarlar sayesinde , bu modeller aynı zamanda outdoor şort olarak da kullanılabildiği için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Outdoor Pantolon veya Outdoor Şort Modellerini tercih ederken dikkat edilmesi gereken noktalar biri de bu ürünlerin nefes alabilir ve hızlı kuruma özelliğine sahip kumaşlardan üretilip üretilmediğine ürünü satın alırken dikkat etmektedir. Tişörtlerde olduğu gibi Pamuklu Kumaşlardan üretilmiş Kargo Pantolon gibi ürünleri tercih etmeniz durumunda terleme ve ıslanma gibi durumunda konforunuz azalacaktır.
  Kışın doğa yürüyüşüne giderken hava şartlarına göre farklı kalınlıklardan üretilmiş softshell pantolon tercih edebilirsiniz. Ancak , satın almayı düşündüğünüz softshell pantolonun nefes alabilirlik ve su geçirmezlik & iticilik özelliklerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Özellikle bu pantolonlar yürüyüş esnasında giyileceği için nefes alabilirlik değerleri konforunuz için çok önemlidir. Aksi takdirde , hareket esnasında terlemeyle oluşan su buharı pantolonu terkedemeyeceği için sırılsıklam kalmanız olasıdır.

 • FONKSİYONEL BANDANA BOYUNLUK, OUTDOOR ŞAPKA , GÜNEŞ SİPERLİĞİ ŞAPKA vb :

  Kamp Kıyafetleri Sapka ve Boyunluk Bandana

  Son zamanlarda farklı kullanım alanları ve farklı kullanım şekilleriyle kullanımı oldukça yaygınlaşan fonksiyonel bandanalar; Kafa bandı, Boyunluk, Bere, Fular, Balaklava ,Maske gibi kullanım şekilleri ile başınızın istediğiniz bölgesini dış etkenlerden korumanıza yardımcı olur. Çok hafif olmaları ve katlandığından çok az yer kapladıkları için cebinizde bile her yere kolaylıkla taşınabilir. Bu sebeple hem yaz kamplarında hem de kış faaliyetlerinde oldukça kullanışlıdır.
  Sivugin Outdoor Koleksiyonunda bulunan "Seamless" ( Dikişsiz) Kumaştan üretilmiş , Fonksiyonel Bandana Modellerini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

  Güneşin zararlı etkilerinden yüz ve baş bölgenizi korumak için tasarlanan şapkalar da yaz kampına giderken mutlaka çantanızda bulundurmanız gereken aksesuarlardan biridir. Oldukça farklı modelleri bulunan bu şapkalar farklı özelliklerde ve şekillerde üretilmektedir. Örnek: Güneş Siperliği Şapkalar , UV Korumalı Şapkalar , Katlanabilir Outdoor Şapkalar gibi. İhtiyacınız olan şapka modelini seçerken kullanım kolaylığı ve kumaş özelliklerine dikkat etmeniz yaz kampını konforlu geçermenize katkı sağlayacaktır.

 • DOĞA YÜRÜYÜŞÜ AYAKKABISI & BOTU ve FONKSİYONEL ÇORAP:
  Doğa Yürüyüşü için üretilen ayakkabılar ve botları kabaca boğazlı (orta ve yüksek) ve boğazsız olarak sınıflandırabiliriz. Boğazsız olan modeller daha çok günlük yürüyüşler ve hafif yük taşıdığımız durumlar için uygunken , biraz daha ağır yük taşıdığımız durumlar ve birkaç günlük trekking faaliyetleri için boğazlı modelleri tercih edebilirsiniz. Tabii ki bu seçimi yaparken hava şartlarına göre aynı montlarda olduğu gibi su geçirmezlik ve nefes alabilirlik değerleri de önem kazanmaktadır. Yüksek boğazlı modellerinin sıklıkla karşılaşılan ayak burkulmalarına karşı koruma sağladığını da unutmamak gerekir.
  Polyester & Naylon veya Yün & Naylon karışımlı çoraplar hem kamp hem de doğa yürüyüşü faaliyetleri için oldukça uygundur. Pamuklu çoraplar ıslandığı zaman sentetik elyaf karışımlı fonksiyonel çoraplara göre daha uzun sürede kuruyacaktır.
  Sivugin Outdoor Giyim Modelleri


Hiking Doğa Yürüyüşü için Gerekli Malzemeler :

İngilizcede "Hiking" diye adlandırılan doğa yürüyüşü faaliyetleri günübirlik planlandığı için Hiking için Gerekli Malzemeler , "Trekking" diye adlandırılan faaliyetlere göre oldukça daha azdır. Ancak , hiçbir doğa faaliyeti hafife alınmamalı ve en kötü senaryoya göre gerekli tüm malzeme ve uygun kıyafete sahip olduğumuzdan emin olarak faaliyete başlamalıyız. Doğa Yürüyüşü yapılan bölgeyi ve olası mevsimsel şartları önceden araştırılmalı ve gerekli önlemleri almalıyız.

Aşağıda haftasonu gruplar halinde yapılan kolay & orta zorlukta doğa yürüyüşü yapacaklar için gerekli temel malzeme listesini görebilirsiniz.

 • 20-30 litrelik sırt çantası
 • Atıştırmalık yiyecekler faaliyetin uzunluğu ve kişisel tercihinize göre
 • Matara ve yeterli miktarda su ( en az 1.5 lt)
 • Pusula ve Harita
 • Cep Telefonu
 • İlk Yardım Kiti
 • Varsa düzenli kullandığınız ilaçlar
 • Cep Çakısı
 • Kimlik ve nakit para
 • Çöp Torbası Birçok kişinin atladığı , arkamızda temiz bir doğa bırakmak için çok önemli bir malzeme - yağmur yağdığında malzemeleri korumak için de kullanabilirsiniz.


Hava Şartlarına ve Mevsime Göre Opsiyonel Malzemeler

 • Bere
 • Polar Boyunluk & İnce Boyunluk ( bkz . Polar Boyunluk Modelleri)
 • Şapka
 • Güneş Gözlüğü & Kar Gözlüğü
 • Güneş Kremi
 • Yedek Hızlı Kuruyan Tshirt
 • Su geçirmez eldiven & örme eldiven
 • Çanta yağmurluğu
 • Yürüyüş Batonları
 • Tozluk
 • Oturmak için ufak mat


Yukarıdaki başlıklardan bazıları faaliyetin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için olmazsa olmazlardandır – özellikle kıyafet seçimi konforumuzu belirleyen ana unsurdur . Diğer maddelerden bazıları kişisel tercihleriniz & hava şartları ve faaliyetin zorluk derecesine göre farklılık gösterebilir. Doğa yürüyüşlerinde her zaman tedbirli olmak için taşıyabileceğimiz ağırlıkta gerekli malzemeleri yanımızda bulundurmakta fayda vardır.

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


        ERKEK POLAR MODELLERİ        

        KADIN POLAR MODELLERİ        

      ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

      KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

    POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

    PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

    POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

       POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

   ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   

En yeni ürünlerimiz ve indirimlerden haberdar olmak için Instagram Hesabımızı Takip Edin!

E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
Sivugin Outdoor E-Bülten
* doldurulması zorunlu alan