SIVUGIN OUTDOOR BLOG - 3

OUTDOOR NE DEMEK ve OUTDOOR GİYİM MODELLERİ NEDİR ?

Son yıllarda artan bir şekilde ingilizce bir kelime olan "outdoor" Türkçe cümlelerde olduğu gibi kullanılıyor. Peki "Outdoor Ne Demek" ? Son yıllarda popüler olan Outdoor Giyim nedir ve neden insanlar artık günlük hayatta outdoor mont , outdoor pantolon , outdoor polar ve outdoor tişört gibi outdoor giyim modellerini tercih ediyor ?OUTDOOR NE DEMEK ?


"Outdoor" kelimesinin türkçe çevirisi "dış mekan" , "açık hava" demek olmasına rağmen Türkçe cümlelerde daha çok doğa sporları ile ilgili anlamlarda kullanılmaktadır.
Bir malzeme yardımıyla veya malzemesiz olarak doğada , açık havada yapılan sporların tümü doğa sporları sınıfına girer. Dağcılık, Kaya tırmanışı, Doğa Yürüyüşü, Kampçılık, Mağaracılık, Kanyon Geçişi, yamaç paraşütü, nehir kanosu, rafting, su altı dalgıçlığı ,tur kayağı, dağ bisikleti, Oryantiring, yelken, rüzgar sörfü ve benzeri aktiviteleri doğa sporlarına örnek olarak gösterebiliriz.

Outdoor Ne Demek

Spor salonu gibi iç mekanda ( indoor) yapılan sporların aksine, doğa sporları açık havada ve değişen hava şartlarında yapıldığı için kullanılan malzemeler ve giysiler daha fazla önem kazanmaktadır. Örnek olarak Kamp Malzemeleri Nelerdir konulu Blog yazımızda bahsettiğimiz gibi farklı hava şartlarında farklı çadır ya da uyku tulumu tipleri kullanılmalıdır .Benzer şekilde farklı hava şartlarında yapılan kamp faaliyelerinde şartlara uygun Kamp Kıyafetleri tercih edilmelidir. Peki Outdoor Giyim Nedir ? Doğa sporları kıyafetlerini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

OUTDOOR GİYİM NEDİR ?


Açık havada yapılan doğa sporları sırasında vucudunuzu hem kar, yağmur ve rüzgar gibi dış etkenlerden korumak hem de vucut ısınızın düzenlemesi sağlayarak konforunuzu arttırmak için tasarlanmış tüm kıyafetler "outdoor giyim" kategorisine girmektedir. Son kullanıcaların hem performansını hem de konforunu arttırmayı amaçlayan bu ürünler teknik kumaş ve malzemelerden üretilirler .

Sağlamış olduğu rahatlık ve kullanım kolaylıklarından dolayı outdoor kıyafetlerin kullanımı şehir hayatında da giderek yaygınlaşmaktadır ve bu sebeple outdoor markalarının yanında birçok moda markası da şehir kullanımına da uygun ( city outdoor ) outdoor giyim ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunmaktadır.

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ NELERDİR ?


Outdoor Giyim Modelleri denildiğinde ilk akla gelen ürünler Outdoor mont ve ceketler , outdoor pantolon , softshell mont , softshell pantolon, outdoor polar , termal içlik ve outdoor spor tişört gibi ürünlerdir.

Ülkemizde maalesef Outdoor Giyim Kategorisindeki daha çok yabancı markaların ürünleri yer almaktadır ve son yıllarda artan döviz kurlarıyla birlikte bu markalara ait ürünlerin de fiyatları artmaktadır. Ancak ; eğer çok ekstrem şartlarda faaliyet yapmıyorsanız burada önemli markanın isminden çok , doğru kumaş tipinden üretilmiş ürünlerle aşağıda açıklayacağımız "Katman Sistemi" ne göre giyinerek daha konforlu bir faaliyet geçirebilmektir.

Eğer Uygun Fiyatlı Outdoor Kıyafetlerden oluşan ve doğru kumaş tipleriyle üretilmiş ürünler arıyorsanız aşağıdaki Sivugin Outdoor Giyim Modellerine göz atabilirsiniz. Ürün açıklama sayfalarında hangi ürünü hangi şartlarda kullanmanız gerektiği de belirtilmiştir. Ürünleri N11 , Trendyol , HepsiBurada Linklerine Tıklayarak bu sitelerden sipariş verebilirsiniz.

OUTDOOR GİYİM MODELLERİNDE HANGİ KUMAŞLAR KULLANILIYOR ?

Outdoor Giyimde genellikle Polyester ve Poliamid ( Naylon ) gibi sentetik kumaşlar kullanılmaktadır , ancak temel ve ara katman kıyafetlerde yün gibi doğal elyaflar da tercih edilebilmektedir. Pamuklu Tişört gibi ürünler Outdoor Markalarının koleksiyonlarında günlük ve şehir kullanımı için bulunmaktadır . Bunun temel nedeni , outdoor giysilerin hem vucudu dış etkenlerden korumak hem de vucut ısısının düzenlenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış olmaldır.

Pamuklu giysiler aktivite sırasında oluşan teri sünger gibi emerek ıslak kalırlar ve akabinde ısınız vucudunuzdan uzaklaşarak üşüme hissine yol açar. Rüzgarlı ve soğuk havalarda bu etki daha da fazla görülür ve oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Polyester Giysiler gibi sentetik elyaflardan üretilen kıyafetlerde ise durum farklıdır. Polyester yapısı gereği oluşan teri kumaşın dış yüzeyine transfer ederek vucudunuzdan uzaklaştırır ve kumaşın dış yüzeyine taşınan ter hava ile temas ederek kurur.
Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye "BLOG" sayfamızda bulunan "Doğa Yürüyüşü ve Spor Tişörtler Neden Polyester Kumaşlardan Üretiliyor ?" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

OUTDOOR GİYİM KATMANLARI NELERDİR ?


“Katman Sistemi” her biri ayrı bir fonksiyona sahip olan üç katmandan oluşmaktadır. Nem yönetimini sağlayan “Temel Katman” , yalıtımı sağlayan “Ara Katman” ve sizi rüzgar ,yağmur ve kar gibi dış etkenlerden koruyan “Dış Katman”.

Katman Sistemine göre giyinmek aktiviteniz sırasında vucudunuzun verdiği tepkiye göre ekstra katman giymenize veya fazla olan katmanları çıkarmanıza olanak sağlar. Doğa yürüyüşü sırasında dinlenmeye geçtiğinizde daha fazla ısı yalıtımına ihtiyaç duyabilirsiniz, fakat harekete başladığınızda fazla katmanları çıkartarak terlemeyi önleme ihtiyacınız olabilir. Bu sağlığınız için çok önemlidir , çünkü insan vucudunun ıslak olduğu zaman 32 kat daha fazla ısı kaybettiğini unutmamalısınız.

Outdoor Giyim katmanları nelerdir

 • 1- Temel Katman (The Base Layer) (Nem Yönetimi ) :
  Derinize en yakın giysi katmanıdır ve nem yönetimi sağlar.
 • 2- Ara Katman (The Mid-Layer) (Yalıtım Katmanı) :
  Sizi sıcak tutan katman bu katmandır.
 • 3- Dış Katman (The Outer Layer )( Dış etkenlerden koruma ) :
  Sizi rüzgardan , yağmurdan ve kardan koruyan katmandır.
Açık hava deneyiminiz sırasında ; hava şartları ve yapacağınız aktiviteye göre yukarıdaki katmanları kombine etmeli ve doğru olanı seçmelisiniz. Bunun mantığını anlayabilmek için , her katman için biraz daha detaya girelim .

Temel Katman nasıl seçilir ?

Temel Katman ( Base Layer ) derinizin hemen üzerindeki katman olup , oluşan teri derinizden uzaklaştırarak vucut ısınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Bu sayede kuru kalırsınız ve daha rahat hissederseniz.

 • Pamuklu kumaşlar aktiviteniz sırasında oluşan teri sünger gibi emerler ve ıslak kalırlar, akabinde ısınız vucudunuzdan uzaklaşır ve üşüme hissedersiniz. Bu sebeple “outdoor” (açık hava) aktiviteleriniz sırasında “temel katman” olarak pamuklu kumaşlardan uzak durmak gerekir.
 • Temel katman olarak yünlü ve sentetik kumaşları ( Polyester , Polypropylene gibi ) seçmek sağlığımız ve rahatımız için doğru olacaktır. Bu tip kumaşlar ; oluşan nemi (teri ) emmek yerine , derimizden uzaklaştırıp dış yüzeylerine yayarak buharlaşmasını sağlarlar.
 • Temel katmanlar dar kesim ( soğuk şartlar için) ve rahat kesim ( sıcak şartlar için) olarak tasarlanırlar ve kumaş ağırlıkları yapılacak aktivite ve hava şartlarına göre değişiklik gösterir.


TEMEL KATMAN OUTDOOR GİYİM MODELLERİ :

 • Termal İçlikler : Termal İçlikler özellike kış aylarından en çok tercih edilen temel katman modelidir. Termal üst ve Termal Tayt olarak üretilen modellerde genellikle sentetik ( poliamid & Polyester gibi) elyaflar ve yün tercih edilmektedir.
 • Outdoor Spor Tişörtler : Outdoor Tişörtleri de Temel Katman Outdoor Giyim Modelleri arasında sayabiliriz. Sentetik Elyaflardan üretilen bu Tişörtler hareket sırasında oluşan teri vucudunuzdan uzaklaştırarak kuru kalmanıza yardımcı olur.

 • Sivugin Outdoor Koleksiyonunda bulunan Sertifikalı Polyester Kumaştan üretilmiş , Hızlı Kuruma ve Koku Yapmama Özelliğine sahip Kısa ve Uzun Kollu Polyester Spor Tişört Modellerini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

  Kamp kiyafetleri Uzun ve Kısa Kollu Tişört
 • Termal Çoraplar : Yünlü ve Sentetik Elyaflardan üretilen çoraplar ısı yalıtımı konusunda oldukça iyidir.
 • Sentetik Spor İç Çamaşırları: Sentetik Kumaşlardan yapılmış spor iç çamaşırları , spor sütyenler yoğun spor aktiviteleri sırasında temel katman olarak tercih edilmelidir.


Ara Katman nasıl seçilir ?


Ara Katman ( Mid Layer ), temel katmanın üzerine giyilir ve vucut ısısını kumaş lifleri arasında hapsederek sıcak kalmanızı sağlar.

 • Yün ve Kaz tüyü çok iyi yalıtım sağlayan doğal liflerdir. Merino Yünden yapılmış bir üst giysi iyi miktarda sıcaklık sağlar ve ıslakken bile yalıtım sağlama özelliğine sahiptir. Kaz tüyü ise çok soğuk ve kuru şartlarda en iyi tercihdir, hafif ve kolay sıkıştırılabilme özellikleri vardır. Dezavantajı ise yalıtım özelliğini sürdürebilmesi için kuru kalması gerektiğidir.
 • Polarlar sentetik liflerden üretilmiş en yaygın ara katman tercihleridir. Nefes alabilme , hızlı kuruma ve ıslakken bile yalıtım özelliklerine sahiptirler. Hava şartlarına ve yapılan aktiveteye göre farklı ağırlıkta alternatiflerini bulmak mümkündür (Bu konu hakkında "Polar Kumaş Ağırlıkları" isimli bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz )
 • Genel olarak Polar giysiler doğal liflerden (yün ve kaz tüyü ) yapılan alternatiflerine göre , ara katman olarak daha ekonomik ve kolay kullanılabilir tercihlerdir.


ARA KATMAN OUTDOOR GİYİM MODELLERİ :

 • Polar Giysiler : Örgü yapısından dolayı Isı yalıtım özelliği çok başarılı olan Polar Kumaşlardan üretilen Polar Mont & Ceket , Polar Sweatshirt ve Polar Yelekler en fazla kullanılan Ara Katman Outdoor Kıyafetlerdir.

  Sivugin Outdoor Koleksiyonunda bulunan "Anti-Pilling" ( Tüylenme yapmayan) Kumaştan üretilmiş; Kadın ve Erkek Polar Mont/Ceket , Sweatshirt Modellerini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

  Kamp Kıyafetleri Polar Giysi Polar Mont Polar Yelek

 • Outdoor Sweatshirtler : Polar Giysilere alternatif olarak sentetik kumaşlardan üretilmiş ısı yalıtım özelliğine sahip sweatshirtlerin de kullanımı son dönemde yaygınlaşmıştır. Kapşonlu ve kapüşonsuz üretilen swetshirt modelleri iyi bir ara katman olmasına rağmen yaz aylarında tişört üzerine giyilerek hem günlük hayatta hem de doğada kullanılabilirler.


  Kamp Kıyafetleri Sweatshirt ve Eşofman Altı

 • Softshell Montlar : Daha çok Dış Katman olarak düşünülen Softshell Montlar aslında Ara Katman outdoor kıyafetlerdir , çünkü ne kadar su geçirmez özelliklerinden bahsedilse de yoğun yağış altında dikiş bölgelerinden su geçireceklerdir.
 • Kaz Tüyü Montlar : Isı yalıtımı özelliği çok iyi olan kaz Tüyü Montlar , ıslandıkları zaman bu özelliklerini hızla kaybederler. Bu sebeple yağışlı havalarda üzerine bir kabuk mont giyilerek ara katman bir kıyafet gibi kullanılmalıdır.


Dış Katman nasıl seçilir ?


Dış Katman (Outer Layer ) ; ara katman üzerine giyilir ve sizi rüzgar ,yağmur gibi dış etkenlerden korur. İyi bir dış katman oluşan ter buharının geçisine izin vererek , vucuttan tamamen uzaklaştırabilmelidir. Dış katman olarak hava şartlarına göre aşağıdakileri seçebilirsiniz : :

 • Su geçirmez /nefes alabilir dış katman giysiler ( en fonksiyonel olanlar bunlardır ve dikiş arkalarının su geçirmeye karşı bantla kapatılanlar ve su geçirmez fermuarlı olanlar tercih edilir .Soğuk ve ıslak şartlarda yapılan dağ aktiviteleri için idealdir.)
 • Su -itici / nefes alabilir dış katman giysiler ( bunlar su geçirmez olanlara göre daha ekonomiktirler ve hafif yağmurdan ve rüzgardan koruma sağlar )
 • Softshell montlar ( Hem ısı yalıtımı –içine lamine edilmiş polar kumaştan dolayı- hem de dış katman görevi görürler , genelde nefes alabilme özellikleri vardır. Aslında ara katman bir kıayfet olmasına rağmen çok soğuk olmayan yağıssız havalarda ve ılık havalarda dış katman olarak kullanabilirsiniz. )
 • Su geçirmez / nefes alma özelliği olmayan dış katman giysiler (genel olarak kaplamalı naylon kumaşlardan üretilmiştir ve yağmurlu günlerde yapılan hafif aktivitler için uygundur. )


DIŞ KATMAN OUTDOOR GİYİM MODELLERİ :

 • Kabuk Montlar : Özel Kumaşlardan yapılmış , rüzgar & yağmur gibi dış etkenlere dayanıklı ve dikiş bölgeleri bant sistemiyle kapatılmış olanlar.
 • Yağmurluklar : Bahar ve Yaz ayları için yine dikiş bölgeleri kapatılmış olan yağmurluklar da dış katman outdoor giysi olarak değerlendirilebilirler.
 • Outdoor Pantolonlar: Kış Aylarında Rüzgar ve Su Geçirmeyen Softshell Pantolonlar , yaz aylarında da çabuk kuruma özelliği olan trekking , doğa yürüyüşü pantolonları bu kategoride yer alır.
 • Outdoor Giyim Aksesuarları : Polar Boyunluk Bereler , Eldivenler , Atkılar ve Çok Amaçlı Boyunluk Bandanalar yukarıda belirttiğimiz Katmanların yanında gerektiğinde kullanılarak hem dış etkenlerden korunmamıza hem de vucut ısımızı korumamıza yardımcı olurlar.

 • Sivugin Outdoor Koleksiyonunda bulunan "Seamless" ( Dikişsiz) Kumaştan üretilmiş , Fonksiyonel Bandana Modellerini incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.


  Kamp Kıyafetleri Sapka ve Boyunluk Bandana

OUTDOOR KIYAFETLER NASIL SEÇİLİR ?


Diğer Moda Mağazalarında satılan ürünlerden farklı olarak ; Outdoor mağazalarına gittiğinizde ürünler üzerinde farklı kumaş ve malzeme özelliklerini açıklayan bir sürü etiket görürsünüz. Bu Etiketlerde son kullanıcıların konforunu arttırmayı hedefleyen Su geçirmezlik , Nefes Alabilirlik , Çabuk Kuruma , Koku Yapmama , Isı Yalıtımı , Hafiflik gibi farklı özelliklerden bahsedilir. Burada teknik özellikleri en üst seviyede olan ürünler genelde en pahalı olanlar olsa da , önemli olan sizin ihtiyacınızın ne olduğudur. Dolayısıyla hem outdoor giysi hem de outdoor malzeme seçiminde yapacağınız aktivite ve ürünleri kullanacağanız ortam & hava şartlarını göz önüne alarak kendiniz için en doğru ve uygun ürünü tercih etmeniz önemlidir.
Örnek vermek gerekirse ; yaz aylarında güneş altında uzun bir doğa yürüyüşüne çıkacaksanız ; kısa kollu spor tişört yerine uzun kollu bir spor tişört tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır ve bu uzun kollu tişörtte hızlı kuruma özelliğinin olması normal bir uzun kollu tişörte göre konforunuzu arttıracaktır.
Benzer şekilde düşünerek eğer;
 • Outdoor mont ve ceket almayı düşünüyorsanız ; su geçirmezlik , nefes alabilirlik , su iticilik , fermuar özellikleri ( su geçirmez ? )
 • Outdoor pantolon almayı düşünüyorsanız ; kullanacağınız mevsime göre hızlı kuruma , hafiflik ya da su geçirmezlik , ısı yalıtımı
 • Softshell Mont ve Softshell Pantolon almayı düşünüyorsanız ; nefes alabilirlik , kullanılan membranın özellikleri , kumaş ağırlığı , iç yüzeyde kullanılan polar kumaş kalitesi , fermuar özellikleri
 • Outdoor Polar almayı düşünüyorsanız Polar Kalitesi ( Anti-Pilling ? ) , Polar Kumaş Ağırlığı gibi özellikler ( Hangi Polar Giysinin size daha uygun olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için "Kullanım Amacınıza en uygun polar modelleri nasıl seçilir ?" başlıklı blog yazımızı okumasını tavsiye ederiz.)
 • Termal içlik almayı düşünüyorsanız Kumaş özellikleri ( Polyester , Poliamid ,Yün vb ) , dikiş ve üretim teknolojisi ( dikişsiz - seamless ? , kalınlık yapmayan dikiş teknolojisi - "flat -lock" ? )
 • Outdoor Spor Tişört almayı düşünüyorsanız benzer şekilde kumaş özellikleri , dikiş tipi , hızlı kuruma (Daha fazla bilgi almak için Blog yazılarımızdan En iyi Doğa Yürüyüşü & Koşu Tişörtü Nasıl Seçilir ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)
 • Outdoor Ayyakabı ve Outdoor Bot
 • Kullanılan malzeme kalitesi ( Su Geçirmezlik , Gore-Tex ? ) , Taban kalitesi ( Vibram ? ) gibi özellikleri inceleyerek kendiniz için doğru seçimi yapailirsiniz

OUTDOOR GİYİM MODELLERİ


        ERKEK POLAR MODELLERİ        

        KADIN POLAR MODELLERİ        

      ERKEK SPOR BOXER MODELLERİ      

      KADIN SPOR TAYT MODELLERİ      

    POLYESTER TİŞÖRT MODELLERİ    

    PAMUKLU TİŞÖRT MODELLERİ    

    POLO YAKA TİŞÖRT MODELLERİ    

OUTDOOR SWEATSHIRT MODELLERİ

       POLAR BERE BOYUNLUKLAR        

   ÇOK AMAÇLI BANDANA BOYUNLUK   E-bültenimize Kayıt Olun  , Blog yazılarımızdan ve özel ürün fırsatlarından ilk siz haberdar olun!
Sivugin Outdoor E-Bülten
* doldurulması zorunlu alan